تاریخ : دوشنبه, ۱۷ بهمن , ۱۴۰۱ Monday, 6 February , 2023

پیاده‌روی اربعین یکی از بزرگترین رویدادهای تاریخ جهان است/حضور ملتها، زمینه ساز تمدن نوین اسلامی

  • کد خبر : 3866
  • 19 شهریور 1401 - 9:44
پیاده‌روی اربعین یکی از بزرگترین رویدادهای تاریخ جهان است/حضور ملتها، زمینه ساز تمدن نوین اسلامی
پیاده‌روی اربعین یکی از بزرگترین رویدادهای تاریخ جهان بوده و حضور ملت‌های مسلمان در این اجتماع عظیم، زمینه ساز تمدن نوین اسلامی است.

نهضت عاشورا ماندگارترین حادثه تاریخ بود که امام حسین(ع) و یاران باوفایش در قیام کربلا جان خود را تقدیم کردند، حضرت زینب(س) نیز در انتقال پیام عاشورا نقش بسیار مهمی داشت به طوری که امروز با گذشت قرنها از حادثه کربلا اما شعله عشق به سیدالشهدا(ع) در بین امت اسلامی هر روز بیشتر می شود.

در اولین اربعین شهادت امام حسین(ع)، حضرت زینب(س) به همراه تعدادی از اهل بیت(ع) در کربلا حاضر شدند و همچنین جابرابن عبداله انصاری نیز در این روز خود را به کربلا رساند و از آن زمان تاکنون اربعین، پیاده روی از نجف تا کربلا به عنوان یکی از مراسمات مهم و معنوی مسلمانان بوده است.

حماسه عاشورا حادثه ای بود که سبب تحول در اسلام شد، حادثه ای که درس بزرگ ایستادگی در برابر دشمن و تلاش برای احیای امر به معروف و نهی از منکر را تا همیشه تاریخ به بشریت داد و سالهاست حضور میلیونی دلدادگان حسینی در مراسم اربعین بازتاب جهانی را به همراه دارد و اتحاد امت اسلامی را به دنیا نشان می دهد.

حضور میلیونی دلدادگان حسینی در مراسم اربعین

سالها اجازه برگزاری مراسم اربعین به این شکل داده نمی شد اما طی سال های اخیر ملت های مسلمان از هر شهر و دیار و با هر گویش و ملیتی خود را به پیاده روی اربعین می رسانند تا بتوانند رسالت خود را به خوبی ایفا کنند.

اگرچه دشمنان سعی در کمرنگ نشان دادن این حضور گسترده و اجتماع بزرگ دارند اما شاهدیم که خیل عظیم زائران حسینی برای برگزاری هرچه باشکوه تر شدن این مراسم، فتنه دشمن را خنثی می کند.

در همین راستا میزگردی با حضور کارشناس سیاسی، کارشناس دینی و مسئول نهاد رهبری در دانشگاه های لرستان برگزار شده است که مشروح آن را در زیر می خوانید.

امیر علی حیدر امیری تحلیلگر مسائل سیاسی غرب آسیا اظهار داشت: طوری که پیش بینی شده علاوه بر ملت عراق که جمعیت ۱۵ تا ۲۰ میلیون نفری هستند و در این مراسم شرکت می کنند، بین شش تا هشت میلیون از ایران حضور دارند و همچنین دلدادگان و شیعیان اطراف مانند سوریه، بحرین و آذربایجان عاشقانه تلاش دارند تا در این راهپیمایی شرکت کنند.

سانسور رسانه ای دشمن از مراسم اربعین

وی افزود: دشمن تلاش دارد اجازه ندهد این مراسم به خوبی برگزار شود، لذا فتنه های این مدت عراق برای ایجاد ناامنی در عراق است که این مراسم برگزار نشود و زمانی که فتوای تاریخی آیت اله حائری و پیام آیت اله سیستانی و دلسوزان شیعه که در جهت اتحاد شیعه تلاش کردند، اعلام شد، مقتدی صدر و طرفدارانش که زمینه ساز ایجاد فتنه و عدم برگزاری اربعین بودند که با شکست مواجه شدند.

تحلیلگر مسائل سیاسی غرب آسیا تصریح کرد: دشمن در بُعد رسانه ای دو بعد را در پیش گرفته که یکی ایجاد اختلاف در بین ملت های عراق و ایران است که مردم عراق را بر علیه راهپیمایی کنندگانی که در عراق حضو دارند تحریک می کند و از همین رو متوسل به شایعات می شوند تا به هدفشان برسند.

امیری با اشاره سمپاشی دشمن علیه ملت ایران، گفت: از طرفی در بُعد رسانه ای می خواهند ضربه بزنند به طوری که از طریق رسانه های دیداری، نوشتاری و فضای مجازی که در اختیار دارند هیچ اشاره ای به این اجتماع عظیم ندارند چرا که به دنبال این هستند تا جلوی بازتاب اربعین که زمینه ساز ظهور است را بگیرند.

وی بیان کرد: هدف دشمن این است که می خواهند تمدن نوین اسلامی را که در بین ملتها ایجاد شده را جلوگیری کنند و هرچه بیشتر در این راستا تلاش می کنند ولی عشق به امام حسین(ع) بیشتر می شود، این توطئه ها و فتنه ها ذره ای از عشق دلدادگان حسینی کم نمی کند و در واقع رسانه مردمی اخبار اربعین را پوشش می دهد.

تحلیلگر مسائل سیاسی غرب آسیا خاطرنشان کرد: جهانی شدن راهپیمایی اربعین اتحاد و مودت بین قلوبی است که زمینه ساز ظهور می شود و برای اینکه راهپیمایی بزرگ اربعین را تحت شعاع قرار دهند به وسیله نیروها و تیم های جاسوسی و گروهک هایی توطئه هایی را طراحی می کنند ولی هر کسی بخواهد نور خدا را خاموش کند با این بادها نور خاموش نمی شود و عشق به حسین(ع) در دلهای مسلمانان شکوفاتر می شود و این اتحاد زمینه ساز ظهور است.

اتحاد مسلمانان در پیاده روی اربعین، زمینه ساز تمدن نوین اسلامی

حجت الاسلام حبیب حاتمی مسئول نهاد رهبری در دانشگاه های لرستان گفت: مسئله اربعین و اجتماع عظیم ملتها در این مراسم، یکی از بزرگترین جریان سازی های جهان در طول تاریخ است و بازتاب این حضور گسترده به حدی است که بسیاری از تحلیلگران این اجتماع را زمینه ساز یک مسئله مهم می دانند.

وی افزود: با توجه به ابعاد گسترده این اجتماع، دشمنان برای کمرنگ کردن این حضور میلیونی دست به توطئه و نیرنگ هایی می زنند و از حضور میلیونها عاشق حسینی که در این مراسم شرکت می کنند، بسیار هراسان و نگران هستند.

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه های لرستان تصریح کرد: یکی از مهمترین اثرات مراسم اربعین این است که امت اسلامی را متحدتر و مسنجم تر می کند و اتحاد امت اسلامی، فتنه های دشمن را خنثی می کند و اربعین حسینی، مانند آبی است که توطئه های دشمن را از بین می برد.

حجت الاسلام حاتمی گفت: مهمترین پیام اربعین، اتحاد ملتهای اسلام است که این اتحاد زمینه ساز تمدن نوین اسلامی است به طوری که یا حسین گویان در این مراسم شرکت می کنند و با حضورشان اتحاد و وحدت را به نمایش می گذارند.

وی بیان کرد: جمعیت و خیل عظیم ملت های مسلمان در پیاده روی اربعین سبب حیرت جهانیان شده است که دلدادگان حسینی اینگونه عاشقانه برای حضور در مراسم اربعین با شور و اشتیاق حضور پیدا می کنند و با حضورشان دفاع از اسلام و ارزشهای اسلام و خط شهادت را نشان می دهند.

اربعین، بیعتی برای حرکت در مکتب عاشورا

حجت الاسلام محمد گودرزی کارشناس مذهبی اظهار داشت: سالهاست عاشقان و ارادتمندان حسینی در ایام اربعین مسیر نجف تا کربلا را پیاده می روند و در واقع گفتمانی که اربعین ایجاد کرده زمینه ساز ظهور امام عصر(عج) است.

وی افزود: اربعین تنها یک سفر زیارتی نیست بلکه مکتبی است که عاشقان حسینی با اجتماع در این مراسم نشان می دهند که در جبهه حق برای دفاع از مکتب اسلام و قرآن ایستاده اند و این سفر معنوی آثار و برکات زیادی را به همراه دارد.

کارشناس مذهبی تصریح کرد: زیارت امام حسین(ع) در روایات بسیار مورد تاکید است خصوصا اینکه این زیارت در ایام اربعین باشد و اهمیت و جایگاه اربعین تا جایی است که زیارت مختصی برای این روز وجود دارد و در ایام اربعین همه عاشقان حسینی به دور از دغدغه های دنیوی و مادی، قدم هایی برمی دارند که بیعتی برای ایستادگی و حرکت در مسیر مکتب عاشورا است.

کارشناس مذهبی تصریح کرد: شور و شعور در این مراسم باید همیشه همراه هم باشد تا بتوان به بهترین شکل پیام مهم اربعین را دریافت کرد، اگرچه دشمنان سعی دارند تا عزاداری ها و مراسمات مذهبی را به انحراف بکشانند اما شناخت کافی و تبیین، مهمترین تکلیف و رسالتی است که می تواند خنثی کننده توطئه دشمنان باشد.

حجت الاسلام گودرزی عنوان کرد: همیشه در طول تاریخ حق در برابر باطل به پیروزی رسیده و اجتماع بزرگ اربعین نشان می دهد که جبهه حق همچنان در مسیر پیروزی به راه خود ادامه می دهد و جبهه کفر قطعا به نابودی خواهد رسید.

وی بیان کرد: در طول مسیر اربعین، خادمان زیادی برای خدمت رسانی تلاش می کنند که همه اینها نشات گرفته از عشق به سیدالشهدا(ع) است که در دلهای مسلمانان نفوذ پیدا کرده است.

کارشناس مذهبی خاطرنشان کرد: خودسازی یکی از مهمترین نتیجه و اثراتی است که اربعین بر انسان می گذارد و زائران این مراسم با خودسازی می توانند در راستای اهداف و مکتب حسینی قدم بردارند.

منبع:سفیرافلاک

انتهای پیام/

پیاده‌روی اربعین یکی از بزرگترین رویدادهای تاریخ جهان است/حضور ملتها، زمینه ساز تمدن نوین اسلامی
لینک کوتاه : https://bayanerooz.ir/?p=3866

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.