تاریخ : چهارشنبه, ۹ فروردین , ۱۴۰۲ Wednesday, 29 March , 2023

روحانی با ریخت و پاش، نقدینگی را ۸ برابر کرد/ خطاهای راهبردی دولت تدبیر و امید باعث فقیر شدن ۷۰ درصد مردم شد

  • کد خبر : 907
  • 20 مرداد 1400 - 8:18
روحانی با ریخت و پاش، نقدینگی را ۸ برابر کرد/ خطاهای راهبردی دولت تدبیر و امید باعث فقیر شدن ۷۰ درصد مردم شد
یک کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به رشد فزاینده حجم نقدینگی افسارگسیخته و با تاکید بر اینکه نقدینگی در دولت روحانی بیش از ۸ برابر شد، گفت: کسر بودجه امسال ۴۵۰ هزارمیلیارد برآورد شده که چالش عظیمی‌ را در برابر دولت سیزدهم قرار داده است.

به گزارش بیان روز،محمود جامساز، کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع‌رسانی راه دانا؛ درباره رشد بی‌رویه نقدینگی در دولت تدبیر و امید، اظهار کرد: آقای همتی که خود از منتقدان افزایش حجم نقدینگی بود در مدت تصدی خود در بانک مرکزی افزون‌بر ۲۴۰ هزار میلیارد تومان اسکناس چاپ کرد و رئیس جدید بانک مرکزی هم در روزهای اخیر اعلام کرد، در ۳ ماهه ابتدای سال جاری ۶۵ هزار میلیارد تومان پول به منظور تأمین کسر بودجه منتشر شده  است.دولت روحانی، نقدینگی را ۸ برابر کرد وی ادامه داد: همه اینها در حالی است که دولت روحانی در حالی کشور را تحویل گرفت که کمی بیش از ۴۶۰هزار میلیارد نقدینگی در کشور وجود داشت که وی تا ۱۳۹۶ این مبلغ را به ۱۴۸۰ هزار میلیارد و از ۹۷ تا کنون به بیش از ۳۷۰۰ هزار میلیارد تومان رسانده است.

روحانی با ریخت و پاش، نقدینگی را ۸ برابر کرد/ خطاهای راهبردی دولت تدبیر و امید باعث فقیر شدن ۷۰ درصد مردم شد

 جامساز افزود: اگر امروز ضریب تکاثر پولی که که با یک احتساب مفروض افزون بر  ۸ است را در افزایش پایه پولی ضرب کنیم، نشانگر رشد فزاینده حجم نقدینگی افسارگسیخته کشور در دولت قبل خواهد بود و در زمانی که حجم نقدینگی به سمت تولید هدایت نمی‌شود، دولت تنها به فکر تأمین هزینه‌های بقاء خود و بوروکراسی فشل و‌ ناکارآمد‌خویش و بالا دستی‌هاست، این شیوه هزینه کرد دولت جز ویرانی اقتصادی نتیجه ای در بر نداشت. 

هزینه‌های نهاد ریاست‌جمهوری در دولت تدبیر و امید ۶ برابر شد/ دست و دلبازی روحانی در پرداخت حقوق‌های نجومی

این اقتصاددان گفت: هزینه‌های نهاد ریاست‌جمهوری در دولت تدبیر و امید بیش از ۶ برابر آخرین رئیس‌جمهور قبلی بود؛ به‌طوری‌که هزینه‌های این نهاد از ۵۰ میلیارد تومان  به حدود ۴۶۰ میلیارد تومان  افزایش داشت و این اسراف و تبذیر در سایر قسمت‌های دولت قبل هم دیده شده است. 

وی افزود: دولت قبل در همین روزهای آخر هم با دست و دلبازی اقدام به پرداخت حقوق‌های نجومی و پاداش اعضاء هیأت مدیره شرکت‌های دولتی که فی الواقع اموال و‌دارائی‌های ملی است، کرده بود. و هیچ عزم و‌ اراده‌ای در این دوران ۸ ساله برای تعدیل و توزیع متعادل درآمدها دیده نشد. متأسفانه مفاسد این‌چنینی پیگیری نشد و نتایج آن به گوش مردم نرسید. 

برخی به دنبال حقوق ۳۵۰ میلیونی برای رئیس جمهور بودند این استاد اقتصاد با اشاره به اخبار منتشر شده، ادامه داد: در حال حاضر بر اساس آخرین اخبار، پیشنهاداتی در مورد میزان حقوق بازنشستگی رؤسای جمهور به مبلغ‌ ماهیانه ۳۵۰ میلیون تومان مطرح شده که این با در نظرگرفتن مشکلات معیشتی مردم، نهایت بی‌عدالتی است؛ این در حالی است که عملکرد رؤسای جمهور تاکنون نه تنها قابل قبول نبوده، بلکه شرایط اقتصادی، سیاسی، اجتماعی فرهنگی، بهداشتی و زیست محیطی را  به سمت نابودی سوق داده‌اند و لازم است که در مورد عملکردشان بویژه در ۴ دوره اخیر مورد پیگرد قانونی قرار گیرد. 

جامساز اشاره کرد: روز بروز بر شکاف طبقاتی جامعه افزوده شده و مردم در حسرت آب و نان به هر دری می‌زنند تا مطالباتشان را بگوش مسئولین برسانند، اما نه تنها گوش شنوائی نیست.  آیا پرداخت حقوق‌های نجومی به مدیران طراز اول و‌ میانی و اینک طرح حقوق بازنشستگی رؤسای جمهوری که بنا بر گزارشات سازمان بازرسی کل کشور به تخلفات گسترده‌ای متهم هستند، نوعی دهن کجی به مطالبات قانونی مردم است.

  رشد اقتصادی، سرمایه گذاری، بهره وری در دولت روحانی منفی بود/ خط فقر به ۱۰ میلیون تومان رسید 

وی تاکید کرد: کشور با کمبود درآمده‌های ارزی و ریالی روبروست و ویروس مخوف و‌ خانمان برانداز کوید ۱۹‌جان هزاران هموطن ما را که در بی‌کفایتی مسئولین و طمع و آز سیری ناپذیر ‌رانتخواران، تهدید می‌کند، در حالی که رشد اقتصادی، سرمایه گذاری، بهره وری منفی است و هر روز بر توقف واحدهای صنعتی و مولد بخش خصوصی  و بیکاری افزوده می‌شود؛ آیا مسائلی نظیر حقوق‌های نجومی توهین به شعر مردم نیست و آتش نفاق و بی اعتمادی بین ملت و دولت را مشتعل‌تر نمی‌کند؟. این استاد اقتصاد گفت: وقتی معیشت مردم در تهدید است و کمتر از نیمی از سبد معیشتی آنان تأمین نمی‌شود و با قوهٔ ادراک و تشخیص دریافته‌اند که چه کسانی مسبب شرایط کنونی، گسترش فساد، فقر، تعمیق فاصله طبقاتی و افزیش خط فقر به ۱۰ میلیون تومان برای یک خانوار ۳ تا ۴ نفره، هستند، که حقوق‌ها کفاف ثلث هزینه های آنهارا نمی‌دهد. خوش‌بینی خود را نسبت به وعده‌ها و وعیدهای جدید از دست می‌دهند. 

۴۵۰ هزار میلیارد تومان کسر بودجه امسال است

جامساز گفت: براساس تصمیمات دولت قبل، بنگاه‌های اقتصادی به ورشکستگی و بیکاری کشیده شدند و باعث شده انتظارات مالیاتی مقوم در بودجه محقق نشود. معافیت‌های عظیم رانتی نهادهای فرادولتی که تراکنش‌های مالی میلیاردی دارند، نیز درآمدی از محل مالیات نصیب دولت نخواهند کرد، و در نهایت کسر بودجه امسال که بیش از ۴۵۰ هزارمیلیارد برآورد شده است، چالش عظیمی‌ را در برابر دولت سیزدهم قرار خواهد داد. 

 خطاهای راهبردی روحانی باعث فقر ۷۰ درصد مردم شد

 وی در ادامه اشاره کرد: این خطاها (در دولت تدبیر و امید) امروز باعث افزایش تنش بین مردم شده و این بی‌آبی و بی برقی که پیامد بی‌تدبیری سیاستگذاری‌هایی است که پیشینه آن به قبل از دولت روحانی باز می‌گردد و البته در دولت تدبیر و امید تشدید شد و امنیت کشور  را به چالش کشده است که بی‌تردید برای کشور اعم از دولت و ملت هزینه ساز است.

 این کارشناس اقتصادی گفت: خطاهای راهبردی روحانی باعث فقر بیش از ۷۰ درصد مردم شد که قادر به تأمین نیازهای اولیه و طبیعی خود نیستند، از طرفی دیگر کرونا پا روی گلوی آنان فشرده و از نظر واکسیناسیون از همه کشور عقب‌تر هستیم. به نظر نمی‌رسد دولت که ادعای تولید ۵ تا ۷ نوع واکسن‌داخلی رادارد، قادر به واکسیناسیون عمومی در مدت معقول باشد؛ در حالی که برخی از کشورها دوز سوم واکسیناسیون را هم شروع‌کرده اند. 

 ایجاد تغییر در کوتاه مدت برای دولت رئیسی، بسیار سخت است

 جامساز گفت: امید مردم امروز به این است که با روی کار آمدن دولت جدید تصمیماتی گرفته شود که مشکلات را به‌صورت اساسی و ریشه‌ای که اصل اول آن تغییر ریل اقتصادی است را انجام دهد تا این تحولات بنیادین در میان‌مدت و بلندمدت چاره‌ساز شود البته ساماندهی اقتصاد کشور و رها سازی مردم از بیماری و فقر و برقراری عدالت اجتماعی از مسیر دشمن پنداری و قطع تعامل با اقتصاد جهانی نمی‌گذرد هر چند ایجاد تغییر در کوتاه مدت برای دولت جدید، بسیار سخت است. وی در پایان گفت: امید داریم با دستیابی به ثبات سیاسی و ثبات اقتصادی با تکیه بر بکار گیری اصول والزامات علم اقتصاد میسر گردد. اولویت دولت جدید باید تدوین مجموعه سیاستگذاری‌هایی باشد که سعادت ملت ایران  را تأمین کند. انتهای پیام/ ط

لینک کوتاه : https://bayanerooz.ir/?p=907

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.