تاریخ : سه شنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۲ Tuesday, 30 May , 2023

اندر احوالات کشاورزان سیل زده پلدختر/زخم التیام نیافته سیل زدگان پلدختری؟! /حکایت پول بادآورده واریزی ۱۰میلیونی هلال احمر به کارت بانکی سیل زدگان که مسدود شد؟

  • کد خبر : 1405
  • 20 شهریور 1400 - 7:00
اندر احوالات کشاورزان سیل زده پلدختر/زخم التیام نیافته سیل زدگان پلدختری؟! /حکایت پول بادآورده واریزی ۱۰میلیونی هلال احمر به کارت بانکی سیل زدگان که مسدود شد؟
با گذشت حدود دوسال از وقوع سیلاب در شهرستان پلدختر، کشاورزان و آسیب دیدگان سیل چشم انتظار کمک دولت هستند.

به گزارش بیان روز، با گذشت دوسال از وقوع سیلاب بزرگ فروردین ۹۸در شهرستان پلدختر،کشاورزان و روستاییان جنوب لرستان هنوز نتوانستند به زندگی اقتصادی خود برگردند.


در ۱۲فروردین ۱۳۹۸ سیلاب بزرگی جنوب استان لرستان را در بر گرفت به طوری که در همان ساعات اولیه بخش عظیمی از روستاهای حاشیه کشکان و مزارع کشاورزی مردم به زیر آب رفت و پس از فرو نشست آب شاهد تله ای گل ولای ۱۰متری در میان باغات و از بین رفتن زمین های کشاورزی مردم بودیم.


دولت روحانی که به دلیل سهل انگاری تا چهار یا پنج روز اول این حادثه نتوانست کاری از پیش ببرد و حضور دیرهنگام مسئولین استانی وکشوری دولت در شهرستان سیل زده پلدختر ومعمولان بیشتر با خشم مردم مواجه بود تا گروه های جهادی با عزم جدی به جبران کم کاری های دولت پرداختند.
اما در این میان تراژی غم انگیز سیلاب و درد کشاورزان پلدختر ومعمولان با گذشت دوسال هنوز التیام نیافته و نتوانستند تنها منبع درآمدی خود را که همان زمین های کشاورزی بودند بازسازی کنند و بیشتر این زمین ها به بستر رودخانه کشکان تبدیل شد.


روستای مورانی یکی از روستاهای حاشیه کشکان که بخشی از منازل مسکونی مردم در کنار رودخانه احداث شده بودند مورد آسیب جدی سیلاب قرار گرفتند و زمین های کشاورزی هم دچار خسارت شدند.


مهران دیناروند یکی از اهالی آسیب دیده سیلاب در روستای مورانی در گفتگو با بیان روز با بیان اینکه هنوز درگیر مشکلات پسا سیلاب هستیم اظهار داشت:زمین ۲هکتار کشاورزی در مورانی داشته ام که تنها منبع درآمدی برای خانواده بود که به دلیل سیلاب تخریب شد.
وی بیان کرد:شدت سیلاب به حدی بود که زمین کشاورزی ما اثری از آن نیست و به بستر رودخانه تبدیل شده است.
وی تصریح کرد:در بازسازی زمین کشاورزی علی رغم پیگیری از مسئولین به نتیجه نرسیدیم و فقط مبلغ ۱۰میلیون ریال به عنوان حق کشت به ما پرداخت شد.
دیگر کشاورزی آسیب دیده مورانی در گفتگو با بیان روز با بیان اینکه ۲هکتار ونیم زمین کشاورزی بر اثر سیلاب تخریب شد ادامه داد:متاسفانه بر اثر سیلاب فروردین ۹۸ تجهیزات کشاورزی شامل ۲۰۰متر لوله آب و دو دستگاه موتور تلمبه آب از بین رفت و دستم از کشاورزی به عنوان تنها منبع درآمد خالی ماند.
پاپی علی دیناروند گفت:با این شرایط سخت اقتصادی،تورم وگرانی ،بیکاری من وخانواده ام را زجر می دهد و دولت هم نیز نتوانست به قشر کشاورزان کمک هدفمند داشته باشد.
وی تصریح کرد:موقع کشت وبرداشت محصول ،پولی که اندازه تامین معیشت من وخانواده ام را بدهد کسب می کردیم ولی متاسفانه با مبلغ ناچیز حق کشت فقط به کشاورزان سیل زده توهین شد.


اسماعیل شریفی یکی از روستانشینان مورانی که بر اثر سیلاب ،منزل مسکونی اش تخریب شد در گفتگو با بیان روز اظهار داشت:خاطرات تلخ را نباید بازگو کرد چون بیشتر آدم ناراحت می شود که قبلا چه وضعی داشته و پس از سیلاب چه اتفاقات تلخی برای ما رخ داد.
وی بیان کرد:بر اثر سیلاب ۱۲۰۰متر مربع منزل مسکونی که مساحت داشت بر اثر سیلاب تخریب شد و قابل سکونت دیگر برای ما نبود.


شریفی تصریح کرد:در شهرک جدید امام حسین (ع) مورانی برای سیل زدگان یک واحد مسکونی به متراژ ۸۳متر مربع در یک طبقه احداث شد.
وی عنوان کرد:دولت به تعهدات خود در قبال سیل زدگان عمل نکرد و تسهیلات متناسب با خسارت به سیل زدگان پرداخت نشد و در برهه ای از زمان همان مبلغ هم نیز کفاف تامین مصالح ساخت وساز را نمی کرد.
وی با بیان اینکه تاکنون جمعیت هلال احمر نتوانسته کمک مالی خود را به سیل زدگان پرداخت کند تصریح کرد: جمعیت هلال احمر در یک اقدام حمایتی نسبت به پرداخت مبلغ ۱۰میلیون تومانی به صورت بلاعوض به سیل زدگان اقدام کرده ولی این سازمان باز هم به اشتباه مبلغ ۱۰میلیون تومان دیگر به حساب برخی سیل زدگان واریز شد و هم اکنون هم نیز مسدود است وقرار بر این هست این مبالغ مسدودی را به حساب جاماندگان آسیب دیده که این کمک را دریافت نکرده اند پرداخت شود که تاکنون با گذشت دوسال این امر محقق نشده است.


نادیا امرایی معاون عمرانی فرماندار پلدختر در گفتگو با بیان روز با اشاره به اینکه دولت به تعهدات خود در قبال سیل زدگان این شهرستان عمل کرده است اظهار داشت:در برخی از روستاهای سیل زده بعضی از افراد برای امورات پسا سیلاب و گرفتن حق خسارت دیر اقدام کرده اند .


وی بیان کرد:دولت با توجه به محدودیت منابع مالی نمی توانست خسارت واقعی به افراد که به زمین کشاورزی یا مسکن زده شده را پرداخت کند ،برخی افراد هم که الان گلایه مند هستند می خواستند بیش از تعهد ساخت وساز دولت به صورت شخصی ،مسکن بسازند با مشکل مواجه شده اند .


عسکری رئیس جهاد کشاورزی شهرستان پلدختر در گفتگو با بیان روز با اشاره به خسارت سیلاب فروردین ۹۸ به ۷۰۰هکتار اراضی کشاورزی اظهار داشت:این میزان هکتار زمین کشاورزی در بین ۱۰تا ۱۰۰درصد خسارت دیده اند.
وی بیان کرد:به دلیل محدودیت مالی دولت نتوانست مبلغ واقعی خسارت را به کشاورزان پرداخت کند به طوری که یک هکتار باغ انجیر در شهرستان پلدختر ارزش واقعی آن ۱۵میلیارد ریال می باشد که دولت قطعا نمی تواند این خسارت را به باغدار آسب دیده پرداخت کند.

اندر احوالات کشاورزان سیل زده پلدختر/زخم التیام نیافته سیل زدگان پلدختری؟! /حکایت پول بادآورده واریزی ۱۰میلیونی هلال احمر به کارت بانکی سیل زدگان که مسدود شد؟


وی تصریح کرد:پیگیر مسائل ومشکلات کشاورزان از سال گذشته تا کنون هستیم که امیدواریم دولت به کشاورزان آسیب دیده پلدختری توجه جدی داشته باشد.
وی ادامه داد:دولت قبل برای کمک به کشاورزان سه راهکار از قبیل برآورد قیمت واقعی زمین های خسارت دیده کشاورزی و پرداخت درصدی از خسارت به کشاورزان ،از منابع ملی زمین در اختیار کشاورزان قرار داده شود و تسهیلات ارزان قیمت برای خرید زمین کشاورزی در اختیار کشاورزان آسیب دیده قرار داده شود پیشنهاد داده شد که سومین راهکار احتمال اجرایی شدن آن قوی به نظر می رسد.


این در حالی که کم کاری و بی تدبیری دولت قبل در دادن وعده های بدون پشتوانه مردمی و عدم رسیدگی به مشکلات مردم به صورت میدانی و معطل کردن امورات کشور به برجام در کنار مشکلات پسا سیلاب کشاورزان استان لرستان که تنها منبع درآمد خود را از بین رفته دیه اند به میراثی تلخ برای دولت رئیسی تبدیل شده که امیدواریم با روحیه جهادی و انقلابی این دولت حداقل بشود بخش کمی از این مشکلات با اتکال به توان وظرفیت داخلی حل شود.

*علی مرادی

لینک کوتاه : https://bayanerooz.ir/?p=1405

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.