تلکس بيان روز:بی سوادی پنجاه و دو درصد ونیم درصد مردم قبل از انقلاب/ باسوادی ۸۸.۸ درصدی پس از انقلاب
دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۷     کد خبر : ۲۲۱۰۲

سرپرست سازمان نهضت سوادآموزی از باسوادی ۸۸.۸ درصد مردم ایران خبر داد و گفت: قبل از انقلاب جمعیت بالای ۶ سال در کشور ۲۷ میلیون نفر بود که ۵۲.۵ درصد افراد کشور بی‌سواد بودند.


 به گزارش بيان روز

به گزارش بیان روز،شاپور محمدزاده سرپرست سازمان نهضت سوادآموزی در سلسله نشست‌های ارائه دستاوردهای وزارت آموزش و پرورش که در باغ‌موزه دفاع مقدس برگزار شد، اظهار کرد: ۴۰ سال پیش انقلاب اسلامی ایران در ۲۲ بهمن به پیروزی رسید و حضرت امام(ره) از این انقلاب به عنوان انفجار نور نام می‌برد.

وی با بیان اینکه دهه‌ فجر فرصت مناسبی برای ارائه دستاوردهای انقلاب اسلامی است، ادامه داد: ایران قبل از انقلاب در مباحث علمی رتبه ۵۲ را داشت و اکنون رتبه ما ۱۶ جهان است و در تولید علم رتبه ۱۱ جهان را داریم.

محمدزاده با اشاره به اینکه ۷ دی ماه سال ۵۸ فرمان امام(ره) در خصوص نهضت سوادآموزی صادر شد، گفت:قبل از انقلاب جمعیت بالای ۶ سال در کشور ۲۷ میلیون نفر بود که ۵۲.۵ درصد افراد کشور بی‌سواد بودند که بالغ بر ۱۴ میلیون نفر را شامل می‌شد، همچنین ۷۰ درصد روستاییان و ۸۳ درصد زنان روستایی از حق سواد بی‌بهره بودند.

وی اضافه کرد: آمار باسوادی ۶ سال و بالاتر در سال ۸۵ به ۸۴.۶ درصد و در سال ۹۵ به ۸۷.۶ درصد رسیده است.

سرپرست سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه بعد از پیروزی انقلاب ۴۸ درصد به جمعیت باسواد کشور اضافه ‌شد، اظهار کرد: کاهش قدر مطلق بی‌سوادی که ۱۴ میلیون نفر در سال ۵۵ بود به ۸.۸ میلیون نفر در سال ۹۵ رسیده است.

منبع:فارس

انتهای پیام/برگشت به تلكس خبري