تلکس بيان روز:برداشت خوشه های طلایی گندم از جنوب لرستان آغاز شد
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۹     کد خبر : ۲۱۶۸۸

رئیس جهادکشاورزی پلدختر گفت:برداشت خوشه های طلایی گندم از سطح 18هزارهکتار گندم این شهرستان آغاز شد.


 به گزارش بيان روز

میرزامحمد مرادی مدیر جهادکشاورزی پلدختر در گفتگو با خبرنگار بیان روز با بیان اینکه  امسال 18 هزار هکتار گندم در شهرستان پلدختر کشت شده است  اظهار داشت: میزان اراضی کشاورزی شهرستان 15 هزار هکتار دیم و سه هزار هکتار آبی می باشد.

وی بیان کرد:سال گذشته 24 هزار تن گندم از کشاورزان این شهرستان توسط کمیسیون ها خریداری شده است.

مرادی عنوان کرد:پیش بینی می شود که تولید و میزان خرید گندم مازاد بر نیاز از کشاورزان شهرستان 12 هزار تن باشد.

مدیر جهادکشاورزی پلدختر به دلایل کاهش تولید گندم در این شهرستان اشاره کرد وافزود:کمبود بارش ها در فصول پاییز و زمستان، پراکنش نامناسب و بارش تگرگ بهاره در اردیبهشت ماه سال جاری 50 درصد کاهش می یابد .

مرادی افزود:برنامه ریزی لازم برای خرید گندم از کشاورزان اندیشیده شده به طوری که 6 کمیسیون، خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزاندر شهرستان کار خرید گندم را انجام می دهند.

وی با بیان اینکه بر اثر این حوادث طبیعی وخشکسالی 30 تا 90 درصد به محصولات کشاورزی شهرستان آسیب وارد شود گفت:برداشت گندم در مناطق سردسیر شهرستان پلدختر تا پایان خردادماه سال جاری ادامه می یابد.

رئیس جهادکشاورزی پلدختر ادامه داد: پنج کمیسیون مربوط به تعاون روستایی و یک کمیسیون سیلوی بخش خصوصی است.

مرادی گفت:حدود 20 تا 25 هزار تن گندم مازاد تولید در سال های نرمال وجود دارد که هم اکنون یک واحد سیلوی 10 هزار تنی احداث شده و مابقی به خارج از شهرستان حمل می شود.

این مسئول با اشاره به اینکه  میانگین برداشت گندم در هر هکتار پنج تا 6 تن استاذعان داشت:تعداد180دستگاه کمباین برای برداشت گندم در شهرستان پلدختر تدارک دیده شده است.

وی یادآورشد:حدود پنج دستگاه از این کمباین ها بومی شهرستان، 25 دستگاه بومی استان و مابقی نیز خارج از استان می باشند.

رئیس جهادکشاورزی پلدختر اضافه کرد:روش کاشت گندم در پلدختر به صورت مکانیزه با عمیق کار، ردیف کار، دستی و کودپاشی انجام می گیرد.

وی ادامه داد: گندم با افت 2 تا چهار درصد هر کیلوگرم 13 هزار ریال علی الحساب از کشاورزان شهرستان خریداری می شود .

مرادی تصریح کرد: در صورت افزایش نرخ های خرید تضمینی از سوی دولت مابه تفاوت آن به کشاورزان پرداخت خواهد شد.

وی افزود: زمان کاشت محصول گندم در شهرستان هر ساله از نیمه دوم آبان تا نیمه دوم آذرماه در مناطق معتدل و در مناطق سردسیر نیمه دوم شهریور تا نیمه دوم مهرماه ادامه دارد.برگشت به تلكس خبري