تلکس بيان روز: رویکرد دولت فقط حمایت از موسیقی پاپ است/ امیدوارم موسیقی لرستان به جایگاه واقعی خود برسد
چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۸     کد خبر : ۲۱۶۷۵

احسان عبدی‌پور سرنا نواز مطرح لرستانی از کم توجهی دولت به موسیقی محلی گلایه داشته و آرزو دارد موسیقی لرستان روزی به جایگاه واقعی خود برسد.


 به گزارش بيان روز

به گزارش بیان روز،سال 1366 در دیار مفرغ و بلوط این زادگاه شیر زنان و دلیرمردان دیده به جهان گشود.

 

خودش می‌گوید از کودکی عاشق موسیقی بوده و این عشق را از شنیدن مدام موسیقی‌های محلی که خانواده از طرفداران پروپاقرص آن بوده و هستند، به یادگار گرفته است.

 

به هویتش افتخار می‌کند اما زمانی دست از پا نمی‌شناسد که اثری را در عرصه‌های بین المللی به نام دیارش ثبت می‌کند و مردمان بسیاری را با فرهنگ سرزمینش نام آشنا می‌سازد.

 

احسان عبدی‌پور سرنا نواز نامی این روزهای نه لرستان بلکه ایران و جهان طی چند سال اخیر توانسته با آثار غنی و گوش‌نواز خود افتخارآفرینی کند برای مردمان نجیب سرزمینش لرستان و البته برای ایران همیشه سربلند.

 

 

با این هنرمند لرستانی لحظاتی صمیمی را به گفت‌وگو نشستیم که ماحصل آن را در زیر می‌خوانید:

بیوگرافی مختصری از خودتون برای مخاطبین می‌فرمایید؟

احسان عبدی‌پور متولد دی‌ماه 1366 در شهر زیبا و هنرمندپرور خرم‌آباد، فرزند آخر خانواده‌ام، پدر و مادرم هر دو فرهنگی بودند و الان بازنشسته شدند و تا قبل من سابقه هنری تو خانواده‌مون نداشتیم.

 

از چه زمانی به موسیقی علاقه‌مند شدین؟

خانواده‌ام موسیقی محلی زیاد گوش می‌دادن، تقریبا میشه بگی از همون زمان بچه‌گی وقتی هم سن و سال‌هام دغدغه موسیقی نداشتن من به واسطه خانواده‌ام ساعات زیادی و به گوش دادن موسیقی می‌گذروندم.

 

ده سال‌ام که شد رفتم آموزشگاه پیش استاد مرحوم مهدی موسوی و چند جلسه‌ای از روی کتاب نی زدم، اما حقیقتش و بخواین من حداقل در اون برهه زمانی بیشتر دنبال یادگرفتن سازهای محلی مثل سرنا و کمانچه بودم برا همین دیگه کلاس نی و ادامه ندادم.

 

فضای هنری زمان کودکی‌تون و خصوصا سلیقه مردم در زمینه موسیقی و به یاد دارین؟

بله، به خوبی یادمه، مردم اصلا نگاه خوبی به موسیقی محلی نداشتن، فوقش یه نوازنده می‌آوردن تو عروسی‌هاشون اونم فقط برای سرگرمی، اینکه لذتی و یا درکی باشه خیر.

 

تحصیلات شما به حرفه موسیقی مربوطه؟

بله، مدرک کارشناسی موسیقی دارم، البته باید بگم هنرستان رشته فنی خوندم، بعد که اومدم دانشگاه شرکت کنم به دلیل اینکه دیپلمی که گرفته بودم با موسیقی مرتبط نبود رفتم تهران و دیپلم موسیقی گرفتم.

 

سال 88 وارد دانشگاه هنر شدم و رشته موسیقی و ادامه دادم.

 

 

چطور شد که از بین سازهای موسیقی‌ محلی سرنا رو انتخاب کردین؟

در دوران بچگی‌ام کمانچه می‌زدم اما همیشه یه علاقه خاصی به سرنا داشتم و چون امکانات خیلی زیادی نبود با فلوت تمرین می‌کردم، یادمه اولین‌بار اردیبهشت سال 1374 بود که سرنا دست گرفتم و شروع کردم به نوازندگی.

 

نظر خانواده‌تون چی بود؟ دوست داشتن وارد فضای موسیقی بشین؟

همون‌طور که گفتم دید جامعه نسبت به نوازندگی خصوصا سرنا در اون مقطع زمانی خوب نبود، ضمن اینکه خانواده‌ام دوست داشتن منم مثل خواهر و برادرام درس و ادامه بدم و سر کار دولتی برم، اگرچه فشار زیاد بود اما من تصمیم خودم و گرفتم و پاش وایسادم.

 

فضای موسیقی سنتی و چطور می‌بینین؟ به نظرتون حق این بخش از موسیقی به خوبی ادا شده؟

متاسفانه باید بگم درک مردم از موسیقی سنتی درکی سطحی و گذراست چون سرانه مطالعه‌شون پایینه، الان بیشتر سنتی‌کارها اشعار شاعران بزرگی همچون مولانا رو بازخوانی می‌کنن اما چون مردم خیلی دنبال درک عمیق این ابیات نرفتن موسیقی سنتی براشون ثقیله.

 

از طرف دیگه رویکرد فعلی صداوسیما کشور حمایت از موسیقی پاپ هستش و این رویکرد و به خوبی در تیتراژهای سریال‌ها به خوبی می‌تونید ببینید.

 

 

فکر نمی‌کنید ذائقه مردم ایجاب می‌کنه که دولت از موسیقی پاپ بیشتر حمایت کنه؟

خیر، ذائقه مردم دست نوازنده است، چطور گروه رستاک یک‌بار موسیقی محلی بارو بارو رو برا مردم خوند الان تو کل کشور با شعر و موسیقی‌اش ارتباط برقرار کردن و زمزمه‌اش میکنن، به‌نظرم چون ترانه بارو بارو رسانه‌ای شد این حجم از استقبال و شاهد بودیم.

 

یا مثلا موسیقی سریال پایتخت و بارها گوش دادین، مجموعه‌ای از موسیقی نواحی مختلف ایرانه، ببینید میلیون‌ها نفر از مردم ایران ازش لذت بردن.

 

واقعیت‌اش اینه اگر دولت همون‌قدر که از موسیقی پاپ حمایت می‌کرد این حمایت و از موسیقی سنتی می‌کرد الان طرفداران موسیقی سنتی بیشتر از این می‌بود.

 

موسیقی سنتی ریشه در فرهنگ یک ملت داره و نماینگر تفکرات و آداب و رسوم یک قوم و قبیله است اما حق این بخش از موسیقی نه در کشور و نه در لرستان ادا نشده است.

 

موسیقی که این روزها به جامعه معرفی میشه رو چطور می‌بینید؟؟

بیشتر موسیقی‌هایی که از صداوسیما لرستان پخش میشه همه درجه چهاری هستن، با اینکه استان کم هنرمند در این زمینه نداره اما متاسفانه شاهدیم که به موسیقی ارزشمند محلی بها داده نمی‌شه.

 

مگر نه اینکه یکی از ابزارهای انتقال فرهنگ، موسیقیه، پس چرا عملا در استان به اون توجه نمی‌شه، چرا موسیقی استان‌های همجوار همچون کردستان داره به سطح کشور و جهان معرفی می‌شه اما در لرستان به دلیل کوتاهی برخی مدیران این اتفاق برای موسیقی محلی نمی‌افته.

 

 

شما به عنوان یه هنرمند چقدر تلاش کردین که لرستان و موسیقی محلی‌اش و به مردم معرفی کنید؟

همیشه سعی کردم چه با نحوه پوشش ام و چه با کیفیت سازم بخشی از فرهنگ دیارم و به مردم مختلف ایران و جهان معرفی کنم، در اغلب اجراها خصوصا اجراهای موسیقی نواحی با گلونی ظاهر می‌شم و سعی می‌کنم باکیفیت‌ترین موسیقی خودم و ارائه بدم.

 

از اونجا که دغدغه انتقال فرهنگ و دارم در حال حاضر در آموزشگاه‌ام به آموزش سازهای محلی می‌پردازم و برخی از شاگردهام در سطح کشور و در جشنواره‌های ملی مطرح هستند.

 

 

وضعیت معیشتی هنرمندان چطوره؟

بسته به سطح کار و شهرت هنرمند درآمد متفاوته، هنرمندی که ناشناخته بمونه طبیعتا وضعیت معیشتی خوبی هم نداره، البته باندبازی در موسیقی موج میزنه و برخی‌ها سوگولی صداوسیما هستن و اکثر اجراها به اونا سپرده میشه و طبیعتا درآمدشون هم بالاتره.

 

هیچ حمایت مالی از سوی ارشاد، صداوسیما و حتی حوزه هنری استان از هنرمند موسیقی نمی‌شه، تا این زمان حتی یک ریال بودجه دولتی بابت موسیقی از ارشاد دریافت نکردم، هیچ حمایتی از آلبوم‌ها نمیشه و تماما هزینه شخصی هنرمنده.

 

نظرتون در مورد لرستان؟

لرستان اگرچه جغرافیایی از فرهنگ با قومیت‌های مختلفه اما زمانی‌که پای ثبت افتخار به میون میاد اسم لرستان بالا میره.

 

همیشه به هویت لربودنم افتخار کردم و دغدغه ترویج فرهنگ غنی خودم و دارم، همواره سعی کردم با کارم و معرفی اون به جهان برای دیار و کشورم افتخارآفرینی کنم.

 

 

آرزوی هنری شما برای موسیقی محلی چیه؟

خیلی آرزوها برای موسیقی لرستان دارم اما نهایت آرزوم اینه که حق موسیقی استان به اندازه ظرفیتی که داره ادا و به جهان معرفی بشه.

 

 

انتهای پیام/

 

منبع خبر: فارس


برگشت به تلكس خبري