پربیننده ترین

فرمانده سپاه ناحیه خرم‌آباد گفت: بحث عملیات حاج عمران یک بحث ملی است، اگر مقاومت رزمندگان لرستان نبود، قطعا شهر پیرانشهر و آذربایجان غربی به تصرف دشمن درمی‌آمد.

کد خبر: ۸۹۴۴
تاریخ انتشار: سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۴۱

به گزارش بیان روز به نقل از فارس،عراق یک بار دیگر عملیاتی از سلسله عملیات‌های موسوم به دفاع متحرک را در منطقه حاج عمران آغاز کرد. هدف دشمن از تدارک این عملیات بازپس‌گیری پادگان حاج عمران، ارتفاعات کدو و اطراف آن و در صورت توان تصرف شهر پیرانشهر و مناطقی دیگر از خاک پاک ایران اسلامی بود.

دشمن به عنوان رسیدن به همین اهداف مورخ 23/2/1365 با به‌کارگیری تیپ و لشکرهای متعدد و حجم آتش سنگین توپخانه و پشتیبانی نیروی هوایی و هوانیروز به طرف مناطق مذکور هجوم برده و توانست در همان ابتدای عملیات ارتفاعات 2519 و سلسله ارتفاعات در اطراف آن را به تصرف خود در آورد. در این زمان پدافند این منطقه را برادران ارتشی به عهده داشتند و رشادت‌ها و پایداری این دلاوران و قهرمانان مؤثر نیفتاد و دشمن با توان زیاد به پیشروی خود ادامه داد.

بنابر این یگان 57 لرستان که در حال تدارک برای انجام عملیات در شاخ شمیران بود، از آن منطقه ( با کنسل نمودن عملیات مزبور) برای سد حملات مکرر و پیشروی‌های خطرناک دشمن در منطقه عمومی حاج عمران فراخوانی شد.

در این راستا نیروهای اطلاعات در کمترین زمان ممکن منطقه را شناسایی و گردان‌های پشتیبانی رزم و تعداد هفت گردان از لشکر 57 حضرت ابوالفضل (ع) « گردان انبیاء، گردان محرم، گردان شهدا، گردان ابوذر، گردان مالک اشتر، گردان ثار الله، گردان محبین » در همان ساعات اولیه وارد عمل شدند، به نحوی که با انجام تک شبانه به صورت پیاپی به طور جانانه‌ای از حرکت دشمن بعثی جلوگیری کردند.

*تقدیم 300 شهید لرستانی به انقلاب اسلامی

سرانجام لشکر 57 حضرت ابوالفضل (ع) لرستان با اهدای قریب به 300 شهید و مفقود توانست ارتفاعات 2519 تپه شهدا و تپه شهید صدر را تصرف و جلوی پیشروی دشمن را بگیرد.

با توجه به حجم کم منطقه و آتش پشتیبانی بسیار شدید دشمن، رزمندگان اسلام با شجاعت و از خودگذشتگی و رزم بی‌امان خود و تقدیم شهدای والا مقامی همچون شهید سید مصطفی میرشاکی، شهید درویش‌علی شکارچی، شهید علی‌راست پیرحیاتی، شهید روح‌الله سپهوند، شهید نورمراد مقدسی، شهید محمد سپهوند و .. برگ زرین دیگری را در تاریخ دفاع مقدس از خود به یادگار گذاشتند، آنچنان که مقام معظم رهبری در همان زمان به همین مناسبت به مردم غیور لرستان پیام دادند.

*متن پیام مقام معظم رهبری به مناسبت شهادت شهدای حاج عمران

سلام مرا به مردم شهیدپرور لرستان و شهر خرم‌آباد و علمای محترم ابلاغ کنید، من رشادت و پایداری مردم و عشایر غیور را در وقایع اخیر و جنگ شنیده و اطلاع دارم، لیکن در سال 59 شخصا شاهد شجاعت و دلاوری‌های داوطلبان مخلص آن استان بوده و از نزدیک روحیه مبارز آنان را شناخته‌ام، نبرد آنان بیش از آنچه شنیدنی باشد، دیدنی است. تأسف عمیق و تبریک و تسلیت مرا به مناسبت وقایع حاج عمران به همه آن عزیزان، به خصوص به خانواده محترم شهدا ابلاغ فرمایید. امیدوارم با شهد پیروزی در آینده‌ای نه‌چندان دور کام این امت بزرگ شیرین شود.

از قول من به مردم اطمینان بدهید که پیروزی ما إن‌شاءالله و به فضل و لطف الهی دیر و زود دارد، ولی سوخت و سوز ندارد.

بنابراین با ملاحظه متن این پیام می‌توان به اهمیت واقعه حاج عمران و حساس بودن شهادت‌های دلاوران یگان 57 حضرت ابوالفضل (ع) لرستان در این عملیات پی ‌برد.

در این عملیات شهرستان بروجرد 88 شهید، خرم‌آباد 63، الیگودرز 63، ازنا 30، کوهدشت 18، دورود 12، الشتر 11، پلدختر 7 و نورآباد دو شهید تقدیم انقلاب اسلامی کردند.

مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان در این خصوص گفت: در عملیات حاج عمران لرستان بیش از 300 شهید را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

ناصر فرید اظهار کرد: امیدواریم بتوانیم در مراسمی که به عنوان بزرگداشت عملیات حاج عمران و بیت‌المقدس در آینده‌ای نزدیک در لرستان برگزار می‌شود، حق مطلب را ادا کنیم و رشادت‌های دلیرمردان لرستانی را در عملیات حاج عمران به نمایش بگذاریم. چرا که این عملیات بسیار مهم است و بیش از 300 شهید لرستان در این عملیات تقدیم انقلاب شده است.

مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان عنوان داشت: مقام معظم رهبری به حق بعد از این عملیات فرمودند که نبرد مردان لرستان بیش از آنچه شنیدنی باشد، دیدنی است.

در ادامه فرمانده سپاه ناحیه خرم‌آباد گفت: بحث عملیات حاج عمران یک بحث ملی است. اگر مقاومت رزمندگان لرستان نبود، قطعا شهر پیرانشهر و آذربایجان غربی به تصرف دشمن در می‌آمد.

ماشاءالله بازگیر با اشاره به اینکه جنگ ما جنگ اخلاص بود، عنوان کرد: دشمن با همه توان خود برای مقابله با ما آمده بود و این اخلاص بچه‌ها بود که باعث مقاومت و پیروزی کشور شد.

وی بیان داشت: ما با 14 اتوبوس به عملیات حاج عمران رفته‌ بودیم و در برگشت تنها 10 اتوبوس از رزمندگان ما برگشتند و 300 تن از بچه‌ها شهید شده بودند و حتی هفت دو برادر با ما بودند که در برگشت هر کدام از آن‌ها یکی از برادران خود را از دست داده بودند.

 به مناسبت سی و دومین سالروز فتح خرمشهر و همچنین بیست و هشتمین سالروز عملیات غرورآفرین حاج عمران مراسم بزرگداشت عملیات حاج‌عمران و بیت‌المقدس در تاریخ سوم خرداد سال جاری در حسینیه عاشقان ثارالله با مشارکت بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، بنیاد شهید و امور ایثارگران، سپاه استان و ناحیه خرم‌آباد، لشکر 84 پیاده، قرارگاه فرهنگی صاحب‌الامر (عج)، صدا و سیمای استان، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری خرم‌آباد برگزار می‌شود.

 

 

 

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: