اخبارشهرستان
پربیننده ترین
رئیس شبکه دامپزشکی پلدختر خبر داد:

رئیس دامپزشکی پلدختر گفت:طرح واکسیناسیون دام های سنگین علیه بیماری آبله وتب برفکی در پلدختر توسط دامپزشکی شهرستان انجام می گیرد.

کد خبر: ۲۱۸۲۴
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۵۸

رضا عسکری رئیس دامپزشکی پلدختر در گفتگو با خبرنگار بیان روز،از اجرای فاز دوم واکسیناسیون «تب برفکی» دام سنگین خبر داد و اظهار داشت:در این طرح که به منظور واکسیناسیون به موقع دام های سنگین علیه بیماری های آبله و تب مالت انجام می شود آموزش های لازم به دامداران ارائه خواهد شد.

وی با اشاره به آغاز این طرح در اول مهر ماه امسال گفت: این طرح تا یک هفته دیگر ادامه دارد حدود هفت هزار راس گاو و گوساله واکسینه می شوند.

وی افزود: این طرح در یک نوبت ویژه واکسیناسیون دام ها برای جلوگیری از بیماری های آبله و تب مالت و ۲ نوبت علیه بیماری تب برفکی اجرا می شود.

رئیس شبکه دامپزشکی پلدختر بیان کرد:در این طرح که به منظور واکسیناسیون به موقع دام های سنگین علیه بیماری های آبله و تب مالت انجام می شود آموزش های لازم به دامداران ارائه خواهد شد.

عسکری باتاکید براینکه تب برفکی یکی از بیماری های ویروسی مسری دام و مشترک بین انسان و دام است افزود: علائم آن شامل تب بالا، ایجاد تاول هایی در دهان دام ها است که در صورت شیوع خسارت های اقتصادی فراوانی می تواند به دامداران وارد کند.

وی در توصیه هاییی به دامداران افزود:دامداران برای حفظ سلامت دام های خود، پیشگیری و جلوگیری از شیوع بیماری ها با اکیپ های دامپزشکی در انجام عملیات های واکسینه کردن دام ها، مایه کوبی و سایر خدمات تمایل و همکاری لازم را داشته باشند.

رئیس شبکه دامپزشکی پلدختر به مبارزه و پیشگیری از بیماری های مشترک انسان و دام در شهرستان پلدختر اشاره کرد و افزود: در این شهرستان ۵۱ هزار گاو در مقابل بیماری تب برفکی،  بیش از ۱۹ هزار گاو گوساله طی ۲ مرحله برای جلوگیری از تب مالت و ۱۲۰ هزار راس گوسفند جهت جلوگیری از  ppr (طاعون نشخوارکنندگان کوچک) واکسینه شدند.

عسکری با بیان اینکه شهرستان پلدختر دارای ۳۸۰ هزار راس گوسفند و هفت هزار راس گاو گوساله است خاطرنشان کرد: همچنین اجرای واکسینه ۵۰۰ قلاده سگ در مقابل بیماری هاری، ۵۹۵ هزار راس گوسفند و بز در مقابل بیماری آبله انجام شده است.

رئیس شبکه دامپزشکی پلدختر یادآورشد:در ۶ ماهه دوم سال میزبان حدود ۹۰۰ هزار راس دام عشایری کوچرو بوده و به تمام دامداران عشایری خدمات رسانی اعم از واکسیناسیون صورت می پذیرد و طی این مدت علیه بیماری های آبله، بروسلوز و پی پی آر واکسینه می شوند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: