پربیننده ترین

انتشار گزارش مردمی در خصوص تغییر نام کوچه و معابر الیگودرز  واکنش هایی از سوی مسئولین شهرستان و خانواده شهدا را بدنبال داشت و نشان از نفوذ فرهنگی در شهر است. 

کد خبر: ۲۱۴۷۴
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۲

به گزارش  بیان روز،انتشار گزارشی مردمی چند روز گذشته با عنوان  حذف نام شهدا از معابر الیگودرز/ کوچه های بی ونام نشان و سردرگمی مردم+تصویر  واکنش هایی بدنبال داشت که متاسفانه نشان از عدم روحیه انتقاد پذیری در شورا وشهرداری بود.

 

 نام شهدا زینت بخش معابر شهر

محمد رسولی رئیس شورای شهر ازنا  نیز در مورد حذف نام مبارک شهدا از معابر وکوچه های الیگودرزدر گفت وگو با ازناخبر گفت: درخصوص نامگذاری معابر سطح شهر، براساس قانون نامگذاری برعهده کمیسونی درشورای شهر می باشد که متشکل شده از اعضای شورای شهر وافراد فرهیخته می باشد.

 

شهید،عکس،تصویر

 

وی ادامه داد: نام های شهدای عزیز که ازآب و خاک این مملکت دفاع کرده اند برسرکوچه ها وخیابانهای شهر زینت بخش معابر شهر می باشد واینکه میادینی را نامگذاری می کنیم به نام شهدا  احترام ما به این عزیزان رامی رساند.

 

این منتخب مردم در شورای شهر ازنا ادامه داد: ما به عنوان مسئول شهر وکسانی که نامگذاری معابر را به عهده داریم ضمن احترام به همه سلایق از همه نظرات و طیف های سیاسی و اجتماعی نظر می خواهیم.

 

تغییر نام شهدا وکوچه ها در الیگودرز با گل واعداد

محمد حشمتی رئیس بنیاد شهید و امورایثارگران شهرستان الیگودرز در گفت وگو با خبرنگار سفیر افلاک با اشاره به نظارت بنیاد شهید و امور ایثارگران بر نامگذاری معابر و خیابان ها اظهار داشت: در سال های گذشته شاهد تغییر نام کوچه ها،محلات و ... که مزین به نام شهدا بوده اند به نام هایی همچون گل،اعداد و... بودیم.

 

 وی ادامه داد: با پیگیری های صورت گرفته از طرف این اداره روال نامگذاری به اسم شهدا به حالت عادی برگشته است.

 

 حشمتی  از نامگذاری یکی از میادین اصلی شهر به نام تیمسار غضنفر آذرفر خبر داد و خاطر نشان کرد: تیمسار غضنفر آذرفر یکی از رزمندگان و جانبازان گمنام دفاع مقدس و از افتخارات ارتش و لرستان است.

 

 وی افزود:علیرغم افتخارات غرورآفرین این رزمنده لرستانی در عملیات هایی چون حاج عمران و کربلای ۷  تاکنون هیچ گونه  نام و یادی از وی در لرستان  به ویژه شهرستان زادگاهش اقدامی صورت نگرفته است.

 

تغییر نام معابر وکوچه های الیگودرز،عکس،تصویر

 

اما باید این مطلب ذکر شود که تغییر نام شهدا  با چه مصوبه ای  قانونی انجام شده ؟ چرا در همان زمان اقدامی از سوی بنیاد شهید وسایر ارگانها  شهرستان انجام نشد؟

 

هنوز معابر وکوچه هایی وجود داردکه با وجود نام شهدا با سایرعناوین نامگذاری شده است که در گزارشهاتصاویر آنها انتشار داده شده است.

 

خبرنگار ما صبح امروز برای انعکاس صحبت های شهردار الیگودرز به شهرداری مراجعه نمود که  تا برنامه ها و اقدامات شهردار الیگودرز انعکاس داده شود که متاسفانه شهردار جدید حاضر به مصاحبه نشد و متاسفانه علاوه بر توهین  مسئول روابط عمومی شهرداری نسبت به خبرنگار ما  این اخبار را از اساس کذب دانست.

 

ابتکارات شهرداری الیگودرز  تغییر یک شبه نام معابر وتبدیل خیابان به کوچه

این بار به سراغ یکی از برادران  شهید خیراله  توکلی از فرماندهان شهدای دوران دفاع مقدس رفتیم در این خصوص با خبرنگارما گفت: متاسفانه  چند وقت پیش تابلویی در خیابان جنب دادگاه الیگودرزاز طرف شهرداری  نصب شد که  خیابان شهید خیراله توکلی  را به کوچه امام خمینی (ره)  3 تغییر نام یافت که در این خصوص  شهردار سابق  نیز اظهار بی اطلاعی نمود.

 

وی ادامه داد: بسیاری از کسبه وساکنین از این اقدام ناراضی بوده چرا که علاوه بر سردرگمی آنها این اقدام  را نشانه بی حرمتی به شهدا دانستند که  پس از پیگریها مشخص شد این اقدام توسط  بخش روابط عمومی شهرداری انجام شده است.

 

تغییر نام معابر وکوچه های الیگودرز،عکس،تصویر

تغییر نام معابر وکوچه های الیگودرز،عکس،تصویر

 

توکلی اضافه کرد: 30سال قبل طی مراسمی با حضور شهردار آن زمان این خیابان نامگذاری وتابلو دراین خیابان نصب شد و برای بسیاری از همشهریان این شهید واین خیابان شناخته شده است ولی  شهرداری بدون حتی سوال از ساکنین  اقدام به تغییر نام  وحتی تبدیل خیابان به کوچه نمود.

 

این رزمنده دوران دفاع مقدس یادآورشد: بسیاری از کوچه ها معابر شهر بی نام ونشان هستند متاسفانه با وجود 605 شهید ، پنج شهید مدافع حرم و  برای این کوچه ها  شهرداری اقدام به تغییر نام  خیابانها و کوچه ها با اسامی شهدا نموده است.

 

 زندگینامه سردار شهید خیرالله توکلی اولین فرمانده گردان ابوذر

شهید خیرالله توکلی در سوم مرداد ماه 1339 در الیگودرز متولد شد ، رشد کرد و به سنین نوجوانی رسید و تحت تعلیم پدر بزرگش که از روحانیون مطرح شهر بود قرار گرفت . وی همچنین از محضر روحانیان معظم آن زمان از جمله : حجت السلام کرمانی ، نماینده آن زمان آیت الله گلپایگانی و مرحوم ناصر بربرودی بزرگ کسب فیض نمود و از همان زمان با مفاسد رژیم و جنایات ان آشنا شد.

 

با بلوغ سن و بروز زمینه های انقلاب اسلامی با دیگر دوستان شروع به تهیه و تکثیر و پخش نوارها و اعلامیه های امام کرد و از این طریق نفرت خود از رژیم را ابراز می داشت . روزهای طولانی تحت تعقیب بود و بارها مورد ضرب و شتم قرار گرفت تا بالاخره پیروزی انقلاب اسلامی شکل گرفت و در همان ابتدای تاسیس کمیته انقلاب اسلامی در مورخ 24 بهمنماه در این موسسه مشغول به فعالیت شد.

 

شهید خیرالله توکلی،عکس،تصویر

 

پس از مدتی که غائله کردستان شکل گرفت ( 1358) به عنوان بسیجی سپاه عازم منطقه گردید و با شروع جنگ تحمیلی به مناطق بستان ، دهلران ، سوسنگرد ، نیسان ، نوسود ، پپاوه ، حمیدیه و هویزه رفت . در چندین عملیات از جمله عملیات های فتح المبین و بیت المقدس با سمت فرماندهی شرکت نمود و از ناحیه پا مجروح گردید. بعد از بهبود جراحات مجددا در عملیات های بعدی تا زمان شهادت شرکت کرد.

 

 وی در نیمه دوم سال 62 ازدواج کرد و در زمان حضور در شهر سمت مسئولیت اطلاعات سپاه پاسداران را نیز عهده دار شد که قبل از شهادت استعفا نمود و در سال 62 عازم جبهه شد.

 

روزها در پی هم سپردی می شدند و آتش خشم دشمن بیش از پیش بر سر پیر و جوان و خرد و کلان فرو می ریخت اما در این میان عاشقان راه حق با شنیدن ندای امام به سوی جبهه های نبرد می شتافتند و با قامتی استوار اسلحه ها را بر دوش افکنده و پیش می رفتند ، قلب دشمن را می شکافتند و سپس به دیدار حق نائل می آمدند و زائر کربلای حسینی می شدند . در این میان او نیز در کنار این پاسداران حق عاشقانه جنگید تا اینکه در چهارم اسفند ماه 62 در عملیات خیبر واقع در تنگه چزابه به معشوق ازلی پیوست .

 

تنگه چزابه:

در زمستان سال 1362 تیپ ابوالفضل (ع) تاسیس شد و بسیجیان شهرستان الیگودرز خود را در قالب گردان ابوذر سازماندهی کردند و در منطقه طلائیه جهت فتحی بزرگ مسقر گردیدند.

 

در یک نگاه بر پیکره این گردان سرداران بزرگی چون سید جواد و سید مصطفی میر شاکی و محمد علی نقیبی و صدها سردار که همه به خیل شهدا ، جانبازان و آزادگان پیوسته اند چون نور خود نمائی می کند و اولین فرماندهی این گردان که خود مجمعی از فرماندهان بزرگ جنگ بود به سردار متقی و دلیر یعنی خیرالله توکلی سپرده شد.

 

خانواده  شهید توکلی و 604 شهید دیگر وپنج شهید مدافع حرم جان  خود را در راه اسلام وانقلاب تقدیم کرده اند و آنها برای رضای خدا ودر لبیک به فرمان معمار کبیر انقلاب بوده است و هیچ توقعی نداشته بلکه این وظیفه ماست که با نامگذاری معابر یاد وخاطره این عزیزان را زنده کنیم چرا که عزت ،آرامش وآسایش ما حاصل جانفشانی خون این عزیزان است.

 

نامگذاری معابر تهران با نام شهدای فرهنگی الیگودرز

این درحالی است که وزارت آموزش وپرورش از  شهدای فرهنگی شهرستان الیگودرز برای نامگذاری  کوچه ها ومعابر شهر تهران  استفاده می کند تصویر زیر توسط یکی از همشهرسیان ارسال شده است.

 

نامگذاری معابر تهران بان نام شهدای الیگودرز،عکس،تصویر

 

مقام معظم رهبری در باره زنده نگه داشتن خون شهدا فرمودند: باید یاد حقیقت و خاطره‌ی شهادت را در مقابل طوفان تبلیغات دشمن، زنده نگه داشت همچنین ایشان  اظهار داشتند: امروز فرصتی است که همه، با شهیدان تجدید خاطره کنند و در برابر صبر و گذشت خانواده‌هایشان سر تکریم فرود آورند.

 

باید توجه داشته باشیم که امروز شبیخون فرهنگی این است که برخی در درون نظام نام شهدا را از کتاب‌ها و کوچه‌ها حذف کنند واین نفوذ فرهنگی که در جهت کمرنگ نمودن ارزش‌های نظام است.

 منبع خبر: هیجار

 

انتهای پیام/

 

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: