پربیننده ترین

پروژه عظیم مرکز فرهنگی لرستان با بی مهری مسئولان و عدم پیگیری جهت تخصیص اعتبار ملی برای تکمیل آن بعد از گذشت ۱۰سال هنوز به بهره برداری نرسیده است.

کد خبر: ۲۱۴۳۴
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۸

به گزارش بیان روز،باغ موزه دفاع مقدس، یک موزه رویدادی و متفاوت از موزه‌هایی است که صرفا بناها و اشیای تاریخی را به نمایش می‌گذارند دراین میان باغ موزه دفاع مقدس لرستان در بلندترین  قطعه اراضی شهر خرم آباد در مساحت ۱۳۲هزارمترمکعب با احتساب محوطه سازی تملک شده است. 

 

مرکز فرهنگی دفاع مقدس لرستان یک مجموعه بسیار بزرگ ونوین است که کلنگ ساخت آن از سال۱۳۸۹ بر زمین زده شد،تا بتواند موزه ای پر از خاطرات و رویدادهای دوران ۸ سال دفاع مقدس غیورمردان لر را در یک باغ و موزه دفاع مقدس به تصویر بکشد.

 

اما با بی مهری مسوولین ارشد ونمایندگان استان در مجلس و عدم پیگیری جهت تخصیص اعتبار ملی برای تکمیل این پروژه عظیم بعد از گذشت ۱۰سال  تنها با ۶۰درصد پیشرفت کاری خاطرات و جان‌فشانی‌های فرزندان این مرزوبوم  همچنان باید در دل هم‌رزمان و خانواده شهدا بماند و نسل‌های بعد فقط نامی از هشت سال جنگ تحمیلی شنیده و از بسیاری واقعیت‌های دفاع مقدس آگاه نباشند.

 

برای مظلومیت مرکز فرهنگی دفاع مقدس لرستان همین را بس است که محمد رضا ملکشاهی راد نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی طی جلسه ای در محل اداره کل حفظ آثارو نشر ارزش های دفاع مقدس اذعان داشت: بنده در دو دوره نمایندگی مجلس اولین بار است این مرکز را می بینم.

 

ملکشاهی راد در بازدید از باغ موزه لرستان

 

ملکشاهی راد علت این مظلومیت را نداشتن اهمیت موضوع برای مسوولین دانست و اظهار داشت: تا زمانی که مسوولین ما دو تابعیتی هستند معنی جهاد، رشادت و ایثارگری را نمی دانند.

 

وی با اشاره به اهمیت حفظ آثار دفاع مقدس گفت: اداره حفظ و نشر آثار دفاع مقدس مأموریت انتقال میراث فرهنگی رشادت ها، شهادت، پایمردی و مردانگی یک ملت را در ایام قبل از انقلاب، دفاع مقدس و امروزه مدافعین حرم به عهده دارد.

 

ملکشاهی راد تصریح کرد: امروزه تفهیم رشادت ها و پایمردی سربازان دلیر اسلام به نسل حاضر و نسل های آینده با کمک مردان و زنانی که خودشان در آن زمان حضور داشتند مُیسر است.

 

بازدید از باغ موزه لرستان

 

نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد:هر ملتی به تاریخش افتخار می کند اما ما مفتخریم به مقطعی از تاریخ که ممکن است رشادت های آن هرگز تکرار نشود.

 

وی گفت:موزه دفاع مقدس نباید مربوط به سربازان دفاع مقدس باشد بلکه زندگی پیرزنی که از تخم مرغش در آن ایام گذشت را باید به نمایش بگذاریم.

 

ملکشاهی راد با بیان اینکه رشادت و روحیه جهادی  تنها در صحنه جنگ نیست، اظهار داشت: امروزه گرفتاری های مردم و مشکلات اقتصادی با رشادت و ایثارگری از بین می رود.

 

به گفته وی فرهنگ ایثارگری مربوط به هیچ مقطع زمانی نیست و این افتخاری برای ملت هایی است که می خواهند سر بلند زندگی کنند.

 

سرهنگ حجت اله ناصر پور در همین رابطه اظهار داشت: در دفاع مقدس، لرستان  پیشرو بوده  و به عنوان خاکریز دوم جنگ ازآن یاد می شود ولی در یادمان جنگ استان های دیگر پیشرو شده اند.

 

ناصرپور

 

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس لرستان گفت: ما معتقدیم لرستان کمتر از خوزستان  و کرمانشاه در دفاع مقدس فعالیت نکرده است،تقدیم ۶۳۰۰شهید به انقلاب اسلامی، هزار و500بمب و موشک که بر سر مردم و تلمبه خانه های نفتی که شاهرگ اقتصادی کشور بودند فروریخت همچنین ویران شدن حدود ۲۵هزار خانه بیانگر این مدعاست.

 

ناصر پور با اشاره به نقش مردم لرستان در دفاع مقدس خاطرنشان کرد: لرستان به دلیل موقعیت جغرافیایی برسر مسیر عبور رزمندگان به جبهه های غرب و جنوب قرار گرفته بود و همین امر سبب شد مردم مظلوم و همیشه درصحنه لرستان در ایستگاه صلواتی مسجد قائم بصورت شبانه روزی آماده پذیرایی از رزمندگان باشند.

 

وی ادامه داد: وقتی خبر پیروزی عملیات های کربلای۴و۵با محوریت تیپ ۵۷ابوالفضل«ع» لرستان به گوش صدام رسید در مدت زمانی یک ماه ۲۱۰نقطه استان بمباران شد.

 

ناصرپور با تعبیر لرستان به خاکریز دوم جنگ تصریح کرد:لرستان مظلوم است و نیاز به یک سردار سلیمانی دارد که منزل شخصی خودش را در اختیار حفظ و نشر آثار دفاع مقدس قرار داد وتأکید کرد مرکز فرهنگی دفاع مقدس کرمان باید درست شود.

 

بازدید از باغ موزه لرستان0

 

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس لرستان به عدم داشتن دانشنامه دفاع مقدس در لرستان اشاره کرد و اذعان داشت: دانشنامه یعنی بیان نقش لرستان در دفاع مقدس است که نیازمند تلاش علمی و تزریق اعتبار است.

 

وی در پایان گفت:ما باید ۲۰سال آینده را ببینیم وقتی که رزمندهای ما رفته باشند وما نتوانیم جوانان را با رشادت ها،ایثار و روایت های دفاع مقدس آشنا کنیم.

 

طرح باغ موزه دفاع مقدس لرستان به عنوان یکی از طرح های یادمانی برای این نبرد نه فقط  برای زنده نگه داشتن یاد حماسه سازی های دلاورانه رزمندگان لرستان در دوران دفاع مقدس، بلکه نماد تجدید میثاق مردمان لر است با هویت و معنای حضور خویش و راهنمای مسیری که این مردم باید بپیمایند.

 

 

 منبع:سفیرافلاک

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: