اخبارجديد
پربیننده ترین
رئیس گروه تحقیقات هواشناسی کاربردی لرستان:

رئیس گروه تحقیقات هواشناسی کاربردی لرستان گفت:میزان بارندگی نسبت به سال گذشته (92/2 میلی‌متر) 50.5 درصد و نسبت به دوره آماری بلندمدت (162/1 میلی‌متر) 71.3 درصد کاهش داشته است

کد خبر: ۲۱۲۲۹
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۷

به گزارش  بیان روز،مسعودی رئیس گروه تحقیقات هواشناسی کاربردی لرستان در حاشیه نشست کارگروه مدیریت بحران پلدختر در گفتگو با خبرنگاربیان روز با اشاره به وضعیت نامناسب بارندگی های امسال اظهار داشت:میانگین پهنه ای بارش استان لرستان در سال جاری 46/5 میلی‌متر بوده است که نسبت به سال گذشته (92/2 میلی‌متر) 50.5 درصد و نسبت به دوره آماری بلندمدت (162/1 میلی‌متر) 71.3 درصد کاهش داشته است و این کم بارشی در سه ماهه اول سال زراعی جاری در 20 سال گذشته بی‌سابقه است.

 وی با بیان اینکه روند تغییرات اقلیمی در ایران شدیدتر شده  است اظهار داشت: فقط طی پنجاه سال اخیر میانگین دمای ایران 1/5 درجه افزایش و بارش 50 میلی‌متر کاهش یافته است.

 وی بیان کرد: : پس از انقلاب صنعتی تاکنون دمای جو زمین بر اثر تولید گازهای گلخانه‌ای حدود یک درجه افزایش پیدا کرده است.

 رئیس گروه تحقیقات هواشناسی کاربردی لرستان افزود: خشکسالی را یکی از پدیده‌های هواشناختی و جدایی‌ناپذیر از شرایط اقلیمی در کشورهای واقع در عرض‌های جنب حاره‌‌ای مانند ایران است.

وی افزود:کاهش آب های زیرزمینی در برخی نقاط شهرستان از مصادیق این خشکسالی که از سال های گذشته تا کنون با آن مواجه هستیم.

وی ادامه داد:شکل بارش ها از تدریجی به دفعی تغییر پیدا کرده است به طوری که وقوع سیل بی سابقه سال 1394 در شهرستان کوهدشت و همچنین کم بارشی پائیز 1396 استان، به عنوان نمونه هایی از اثرات محتمل تغییر اقلیم یاد نمود.

 مسعودی، لزوم مقابله با اثرات تغییر اقلیم و کاهش خسارات ناشی از آن از وظایف حیاتی مردم و دولت دانست و گفت: در راستای مدیریت بحران می باشد که بازنگری جدی در سیاست‌های ملی و محلی کشاورزی و مدیریت منابع آب را می طلبد.

 

 انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: