اخبارجديد
پربیننده ترین

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اگر برای مردم استان کرمان اختلالی در زمینه ارتباطات بحران پیش آمده ‌عذر می‌خواهم.

کد خبر: ۲۱۱۳۲
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۶

به گزارش  بیان روز،محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در شورای اداری استان کرمان گفت: متوسط پوشش جاده ای در کشور 85 درصد و در استان کرمان 700 درصد است و این امر نشان می دهد که پوشش جاده ای نیاز به توجه ویژه ای دارد.


وی با تاکید بر اینکه ارتباطات روستایی از دیگر معضلات استان کرمان است، ادامه داد: برخی از روستاها تلفن ثابت مناسب، فاکس، سرویس های ارزش افزوده روی خط تلفن و نسل دوم را ندارند و این امر باعث شده به صوت بارزی شکاف دیجیتال و عدم تبادل منطقه ای دیده شود.


آذری جهرمی به بخشی از خدمات دولت در استان کرمان طی چهار سال گذشته اشاره و اظهار کرد: در این مدت، ظرفیت اتصال استان کرمان به شبکه دیتای کشور 177 برابر شده و شاخص های ارتباطات هفت رتبه رشد کرده است.


وی افزود: از مجموع 71 شهر استان کرمان، 69 شهر به شبکه تری جی و 35 شهر به شبکه فورجی متصل شده و تلاش می شود تا پایان امسال تمامی شهرها به شبکه های تری جی و فورجی متصل شوند.


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه ظرفیت اتصال دیتای استان کرمان و ارتباطات پهن باند استان 13.7 برابر شده است، گفت: در عرصه ارتباطات در استان کرمان، سرمایه گذاری و ظرفیت سازی شده است و نیاز به برنامه و تلاش بیشتر وجود دارد.


وی گفت: امروز همانگونه که زیرساخت هایی از جمله آب و برق برای مناطق آبادی ایجاد می کند، ارتباطات نیز آبادی ایجاد می کند.


آذری جهرمی با اشاره به پهناور بودن استان کرمان، بیان کرد: مخابرات ایران 92 درصد تصدی گری خود را واگذار کرده است و بزرگترین اپراتور ارتباطی ایران از سال 888 واگذار شد و طبیعتا به دو بخش مخابرات ایران و همراه اول تبدیل گردید و همراه اول چابکی خود و پیشرو بودن خود را حفظ کرد و در کنار آن سرمایه گذاری و شبکه سازی نمود.


وی گفت: ایرانسل نیز سرمایه گذاری بسیاری در رابطه با دیتا کرده و در زمینه توسعه نسل چهارم نیز کارهای خوبی انجام داده است.


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: مخابرات ایران با توجه به شرایطی که داشت سرمایه گذاری ثابتی نداشت و از دو سال قبل حرکتی درباره سرمایه گذاری در حوزه ثابت انجام نشد و برای حل این مشکل اعتباراتی اختصاص یافته است.


آذری جهرمی با تقدیر از اقدامات مدیرکل ارتباطات استان کرمان، گفت: وی از نیروهای پرتلاش استان کرمان بوده اند.


وی یادآور شد: براساس بررسی های انجام شده، ایجاد 90 دکل مخابراتی در 90 نقطه استان می تواند تلفن ثابت را برای مناطق کمتر برخوردار تامین و تلفن ثابت و دسترسی به اینترنت را با سرعت مناسب و قیمت متناسب با کشور را در اختیار قرار دهد.


آذری جهرمی با تاکید براینکه ما باید این کارها را با سرعت جدی دنبال کنیم، گفت: تلاش می شود که تا شش ماه آینده 90 دکل را در استان کرمان ایجاد کنیم و این اقدام نیاز به تامین زمین و برق دارد.


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: تاکید شده که همراه اول و ایرانسل پوشش جاده ای استان را در جایی که پوشش دارند تقویت کرده و رومینگ را در استان طی هفته جاری در مناطق روستایی باز کنند.


وی با بیان اینکه پوشش صد در درصد جاده ای کار دشواری است، گفت: امروز آمده ایم که مشکل مردم را حل کنیم و اینکه مردم در زمان حوادث از وضعیت مناطق حادثه دیده اطلاع داشته باشند و این حداقل کاری است که می توانیم انجام دهیم.


آذری جهرمی به موضوع اقتصاد دیجیتال نیز اشاره و بیان کرد: شاخص اشتغال در استان کرمان نسبت به میانگین کشوری بهتر است.


وی با اشاره به اینکه اتفاقات مهمی در دنیا از جمله اقتصاد دیجیتال در حال رخ دادن است، تصریح کرد: امروز در ایران شرکت هایی داریم که به صورت ماهانه در حوزه دیجیتال رشدهای 40 درصدی را تجربه می کنند.


آذری جهرمی با تاکید بر اینکه کرمان ظرفیت بسیار خوبی در حوزه دانشگاهی دارد و دانشگاه کرمان همواره جزء دانشگاه های خوب کشور بوده است، گفت: مدیر این استان رزمنده بوده و تجربه کار جهادی دارد اما خود را در کارهای دولتی – به جز چهار سال اخیر- درگیر نکرده و تجربه کار اقتصادی دارد و این یک فرصت بی نظیر برای استان کرمان است.


وی با بیان اینکه سرمایه گذاری در استان کرمان جاافتاده است، افزود: مرکز توسعه تجارت الکترونیک ایران، رتبه استان کرمان را در رتبه چهاردهم ذکر کرده است و این رتبه برای استان کرمان مطلوب نیست و این استان می تواند به رتبه های کمتر از 10 برسد.


آذری جهرمی خاطرنشان کرد: مکانیزم خوبی برای توزیع امکانات در زمان بحران نداریم و این در حالی است که برخی شرکت ها می توانند با یک شماره تلفن سه رقمی تمامی این امکانات را به خوبی عرضه کنند.


وی ادامه داد: ما مدیران دولتی بحران های متفاوتی را دیده ایم و تجربیات زیادی داریم اما با بروز هر اتفاق، ایراداتی ایجاد می شودو با خلاقیت و استفاده از فناوری ها می توان این مشکلات را حذف کرد.


آذری جهرمی گفت: با استفاده از جوانان خلاق استان کرمان می توان جایگاه استان کرمان را در زمینه تجارت الکترونیک به رتبه کمتر از 10 رساند.

منبع:خبرگزاری بسیج

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: