اخبارجديد
پربیننده ترین

انتصاب نیروهای قراردادی به پست های مدیریتی دارای محدودیت بوده و بصورت ابلاغ سرپرستی انجام گرفته است ولی اکنون با توجه به اصلاح دستورالعمل مربوطه نیروهای قراردادی با نیروهای رسمی و پیمانی در شرایط استخدامی برای انتصاب تفاوتی ندارند.

کد خبر: ۱۸۲۲۴
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۵

به گزارش بیان روز ،وزارت کشور موظف است انتخاب و انتصاب فرمانداران و بخشداران را بر اساس حداقل شرایط مندرج در جدول شماره 1 این دستورالعمل و تبصره های مربوط انجام دهد.

تبصره 1- مدارک تحصیلی پیش بینی شده برای انتخاب و انتصاب فرمانداران و بخشداران شامل مدرک تحصیلی پیش بینی شده برای کلیه مشاغل اختصاصی وزارت کشور بوده، که به استناد ماده 70 قانون مدیریت خدمات کشوری به تصویب خواهد رسید.

تبصره 2- تمامی افراد معرفی شده جهت انتخاب و انتصاب در پست های مذکور، موظف به گذراندن دوره های آموزشی توجیهی در بدو انتصاب و حین انتصاب، موضوع جدول شماره 1 این دستورالعمل می باشند.

تبصره 3- افرادی که قبل از ابلاغ این دستورالعمل با هر مدرک تحصیلی، به سمت فرماندار و بخشدار منصوب شده اند، برای انتصاب در همان سطح از شرایط مندرج در جدول شماره 1 مستنثی خواهند بود. در صورت ارتقاء این افراد به سطوح فرمانداری و بالاتر، کسب تمامی شرایط ماده 1 این دستورالعمل الزامی می باشد.

تبصره 4- برای استفاده از کارشناسان سایر دستگاه های اجرایی، رعایت جدول شماره 1 و مفاد بند «الف» ماده (54) قانون مدیریت خدمات کشوری مبنی بر اینکه «دستگاه های اجرایی می توانند برای حداکثر 15 درصد سمت های مدیریت حرفه ای از افراد شایسته (با رعایت تخصص و تجربه شاغل نسبت به شغل، بدون رعایت سلسله مراتب مدیریتی) خارج از دستگاه استفاده نمایند»، الزامی می باشد.
ماده 2- شایستگی های تخصصی فرماندارن و بخشداران:

احراز شایستگی های فرمانداران و بخشداران، متناسب با ماهیت و ویژگی های اختصاصی منطقه محل مأموریت، در قالب شایستگی های عمومی مدیران کشور و شایستگی های اختصاصی و تخصص های مورد نیاز، توسط وزارت کشور تهیه و تعیین می گردد.

تبصره- وزارت کشور موظف است به منظور احراز شایستگی های مذکور، اقدام به تشکیل کانون های ارزیابی نموده و یا از کانون های ارزیابی تأیید صلاحیت شده در این زمینه، استفاده نماید.

ماده 3- فرایند اجرایی انتخاب و انتصاب فرمانداران و بخشداران

1- معرفی فرد پیشنهادی برای تصدی پست فرماندار و بخشدار توسط استاندار، بر اساس مواد 5 و 6 مصوبه شماره 602/12 مورخ 30/7/1377 شورای عالی اداری.

تبصره- در صورت تفویض اختیار توسط وزیر کشور به استانداران، رعایت تمامی موارد و مراحل فوق توسط استانداری الزامی است.

2- احراز شرایط عمومی درج شده در جدول شماره 1، توسط معاونت توسعه مدیرتی و منابع (یا عناوین مشابه) وزارت کشور انجام می شود.

3- احراز شایستگی های فرماندارن و بخشداران متناسب با ماهیت و ویژگی های اختصاصی منطقه محل مأموریت توسط وزارت کشور و از طریق کانون های ارزیابی تخصصی صورت می پذیرد.

4- اخذ استعلام های لازم از مراجع قانونی ذیربط.

5- تهیه و صدور حکم انتخاب و انتصاب (در صورت تطابق کامل مستندات فرد معرفی شده با مفاد این دستورالعمل)، طبق مقررات مربوط.

6- دوره خدمت در پست های فرماندار و بخشدار 4 سال می باشد و وزارت کشور می تواند این دوره را بعد از 4 سال با رعایت شرایط ذکر شده و در صورت کسب موارد ذیل تمدید نماید:

1-6- کسب حداقل میانگین 85% امتیاز ارزشیابی عملکرد سالانه شخص و واحد سازمانی در طول تصدی پست مدیریت.

2-6- طی دوره های آموزشی تعیین شده برای سطوح فرماندار و بخشدار مورد تصدی.

3-6- پیشنهاد مدیر بلافصل و تأیید مقام مافوق وی.

ماده 4- این دستورالعمل در 4 ماده و 6 تبصره تدوین شده و وزیر کشور مسئول حسن اجرای آن می باشد. گزارش ادواری اجرای مصوبه نیز توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به شورای عالی اداری ارائه می شود.

حسن روحانی- رییس جمهور و رییس شورای عالی اداری
محدودیت  انتصاب کارکنان قراردادی به پستهای مدیریتی لغو شد.
شورای عالی اداری در یکصد و هفتاد و پنجمین جلسه مورخ ۱۳۹۵/۲/۲۷ بنا به پیشنهاد سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، در اجرای مواد ۵۴ و ۵۷ قانون مدیریت خدمات کشوری و اقدامات برنامه عملیاتی اصلاح نظام اداری (موضوع تصویب‌نامه شماره ۲۰۶/۹۵/۳۶۲ مورخ ۱۳۹۳/۱/۲۰ شورای عالی اداری) منبعث از نقشه راه اصلاح نظام اداری کشور «دستورالعمل اجرایی نحوه انتخاب و انتصاب مدیران حرفه‌ای» را اصلاح نمود.
این مصوبه که از سوی رئیس جمهور ابلاغ شده است  «دستورالعمل اجرایی نحوه انتخاب و انتصاب مدیران حرفه‌ای»  را اصلاح نموده است.
بر اساس ماده 2 شرایط عمومی لازم برای انتخاب و انتصاب در سمت‌های مدیریتی که در گذشته فقط مشمول نیروهای رسمی و پیمانی بوده است نیروهای قراردادی دستگاه را نیز شامل می شود.
بنا بر این گزارش در ذیل ماده 2 شرایط عمومی لازم برای انتخاب و انتصاب در سمت‌های مدیریتی (دارابودن رابطه استخدامی رسمی، پیمانی یا قرارداد کار معین (مشخص) در سقف تبصره ماده ۳۲ قانون مدیریت خدمات کشوری با دستگاه به تصویب شورای عالی اداری رسیده است.
گفتنی است در گذشته انتصاب نیروهای قراردادی به پست های مدیریتی دارای محدودیت بوده و بصورت ابلاغ سرپرستی انجام گرفته است ولی اکنون با توجه به اصلاح دستورالعمل مربوطه نیروهای قراردادی با نیروهای رسمی و پیمانی در شرایط استخدامی برای انتصاب تفاوتی ندارند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 9
مهدی
|
United States
|
۰۵:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۳
0
0
متاسفم ازاین همه تنگ نظری برخی افرادپیمانی ورسمی،اگه واقعا دوستان خودشون روشایسته ترمی بینند، چرا دیگه اینهمه نگران هستند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
0
0
سونامی مدیریتی در راه است...در زمان احمدی نژاد گفته شد که او با حذف سازمان مدیریت بنیاد برنامه ریزی در کشور را نابود کرد....اما تصمیمات بدتر ازان را اکنون میبینیم....این بخشنامه فقط و فقط سیاسی و برای تصاحب پستهای مدیریتی توسط اقوام نمایندگان،مدیران ارشد دولتی و ...میباشد...متاسفانه نیروهای قراردادی که از همین طریق و با پارتی بازی وارد سیستم شده اند فاقد هرگونه توانایی علمی هستند ...این مصوبه دولت مخالف با سیستم برنامه ریزی ارتقا شغلی است ،فاجعه بزرگ مدیریتی در راه است...در اداره ای که من کار میکنم نیروی قرار دادی با سه سال سابقه برای مدیر کلی اداره از طریق اعمال نفوذ و همان پارتیهایی که استخدامش کردند است ...و به همه نیروهای تحصیلکرده و باتجربه هشدار داده که درصورت مقاومت از کار برکنارشان خواهد کرد...این نیرو فاقد مدرک معتبر دانشگاهی است و در علمی کاربردی پودمانی مدرک گرفته است...واقعا متعجبم از این تصمیم ناپخته دولت..
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
0
0
باعث اختلاس وغارت بیت المال خواهد شد وضمانت اجرایی برای کار اداری راندارند کسی که رسمی وپیمانی میباشد نمیاد سوابق خدمتی خودش را فدا کند
دلسوز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
0
0
نیروهای قراردادی که بواسطه پارتی بازی وارد سبستم اداری شده اند این فراد تعهد خدمتی در سیستم اداری را ندارند وهمین امر باعثب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
0
0
آقای رییس جمهور به کسانی که به صورت غیر قانونی و با پارتی و بدون آزمون استخدامی جذب شده اند بدین گونه تصیم ناصواب مشروعیت جعلی بخشیده است
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۶
0
0
اقای امیر اسم قرداد مهم نیست ـ مهم اینه که فرد باید صلاحیت و لیاقت پست مدیریتی را داشته باشدـ حالا اگر یه کسی که رسمیه ولی لیاقت نداره تقصیر پرسنل زحمت کش کار مشخص نیست ـ اینقدر هم تنگ نظر نباشید
پاسخ ها
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
اتفاقا کاملا مهم است چرا که اکثر کارمندان قرارداد و حتی پیمانی با استفاده از بند پ و بدون شرکت در آزمون استخدامی حذب شده اند پ حتی صلاحیت اشتغال در دستگاه اجرایی را ندارند چه رسد له ریاست

امير
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۰
0
0
با سلام متاسفانه جز اينكه باعث دلسردي و ياس براي پرسنل رسمي و پيماني نتيجه ديگري براي آنان به ارمغان نخواهد آورد. اين نوعي بي احترامي و بي حرمتي به پرسنلي است كه بدنه اصلي دولت را تشكيل مي دهند.
پاسخ ها
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
این قانون فقط برای رانت خواران و پارتی دارانی که بدون آزمون استخدامی جذب شده اند مفید است و سبب ایجاد مفسده و نابودی نظام سالم اداری می شود یعنی ترجیح رابطه بر ضابطه


نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: