اخبارجديد
پربیننده ترین
گزارش:

خشکسالی وکم آبی رودخانه کشکان به معضلی در پلدختر تبدیل شده که کشاورزان را از ادامه کشاورزی منصرف کرده است.

کد خبر: ۱۴۱۶۱
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۱۹

به گزارش بیان روز،مرگ آبزیان وماهی ها در پر آب ترین رودخانه لرستان ،کشکان که این روزها آبی در آن دیده نمی شود باعث نارضایتی و گلایه مندی مردم نسبت به این مسئله شده است.

با خشک شدن کشکان فاجعه زیست محیطی در پلدختر در حال رخ دادن است که اگر به صورت اورژانسی فکری برای برون رفت از این بحران کم آبی کشکان نشود باید شاهد مسائل ومشکلات بهداشتی که سلامت مردم را به خطر می اندازد باشیم.

مرگ آبزیان پلدختر

به نظر می رسد مسئولان بایستی به مطالبه به حق مردم پلدختر به خصوص کشاورزان و دوستداران محیط زیست توجه کند و در کمترین مدت زمانی جلسه اظطراری در این خصوص برگزار کند.

آمارها نشان می دهد میزان رواناب خروجی پنج رودخانه دائمی شهرستان در فروردین امسال نسبت به آمار دراز مدت ۵۸ ساله بین ۶۰ تا ۹۰ درصد کاهش داشته است.

مرگ آبزیان پلدختر

این در حالی است که متولیان امر مجموع بارش ایستگاه هواشناسی پلدختر تا ۲۵ فروردین ماه ۹۴ در سال آبی جاری  ۲۵۷ میلی متر بوده که نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته که ۳۹۳ میلی متر بوده ۳۵ درصد کاهش یافته است. همچنین بارش ها نسبت به میانگین دراز مدت که ۳۱۰ میلی متر بوده ۱۷ درصد کاهش نشان می دهد.

 ولیزاده از دوستداران محیط زیست پلدختر با بیان اینکه کشکان نماد تاریخی و طبیعی پلدختر است گفت:خشک شدن رودخانه کشکان که از وسط شهر پلدختر می گذرد باعث ناراحتی مردم شده است.

مرگ آبزیان پلدختر

وی بیان کرد:برداشت بی رویه وغیرمجاز آب یکی از عوامل اصلی ایجاد این مشکل است که مسئولان در این خصوص باید با متخلفان برخورد کنند.

وی تصریح کرد:مرگ آبزیان و ماهیان در کشکان یک فاجعه زیست محیطی تاسف بار است که تا چند سال آینده خسارات آن جبران نمی شود.

اسدالله رضایی از کشاورزان پلدختر با اشاره به معضل بیکاری در پلدختر افزود:با توجه به نبود صنعت در پلدختر و محور قرار گفتن کشاورزی بعنوان تنها منبع درآمدی این منطقه نیاز است که کشاورزی تقویت شود نه اینطور مورد بی مهری قرار گیرد.

مرگ آبزیان پلدختر

وی بیان کرد:رودخانه کشکان تنها منبع تامین آبی کشاورزی دیم و آبی پلدختر که این روزها دیگر رمقی برای آبدهی ندارد و کشاورزان از ادامه کار مایوس شدند.

وی با اشاره به اینکه آزاد راه خرم زال 3هزارئ نفر بیکار کرد ادامه داد:مردم پلدختر خصوصا کشاورزان چه گناهی دارند که الان باید از کشاورزی هم چشم پوشی کنند.

 ایرج حیدر پور رئیس انجمن بلوط پلدختر و از دوست‌داران محیط‌زیست از مسئولان تشکل های زیست محیطی پلدختر با انتقاد از عدم مدیریت مسئولان در خصوص کم آبی کشکان گفت:رودخانه کشکان خشک نشده و نیز کم آب شده و سوء مدیریت مسئولان هم عامل اصلی این بمسئله است.

وی بیان کرد:دولت باید خسارت برنج کاران ،باغداران انجیر و کشاورزان پلدختر را بدهد تا آب کشکان که در برخی از نقاط برای کشاورزی وباغدارای هدایت شده آزاد شود.

وی تصریح کرد:در این حالت است که آب به پایین دست می آید و کشکان جان دوباره ای می گیرد.

مرگ آبزیان پلدختر

مدیرکل محیط زیست لرستان در گفتگو با خبرنگار بیان روز با اعلام وضعیت بحرانی رودخانه کشکان افزود: بر اثر خشک شدن آب این رودخانه تمام آبزیان یا از بین رفته‌اند یا در حال مرگ هستند و باید فکری در این خصوص نشود باید منتظر اتفاقات تلخ دیگر زیست محیطی در پلدختر باشیم.

مهرداد فتحی بیرانوند توسعه کشت ارقام آبدوست را از عوامل مهم خشسکی کشکان دانست و بیان کرد:دستگاه های متولی همچون آب منطقه ای وجهادکشاورزی نسبت به این مسئله باید ورود جدی کنند و نسبت به ساماندهی کشاورزی ارقام آبدوست و برداشت بی رویه آب اقدامات جدی انجام دهند.

فتحی‌بیرانوند با بحرانی دانستن این وضعیت خواستار تشکیل جلسه بحران در مرکز استان شد و اظهار داشت: وضعیت رودخانه کشکان اسف بار و نگران کننده است و اگر فوری چاره‌ای اندیشیده نشود، این بحران به تمام استان سرایت می‌کند.

امروز صبح تعدادی از دوستداران محیط زیست و کشاورزان با تجمع در جلوی فرمانداری پلدختر خواستار رسیدگی فوری مسئولان به موضوع خشکی رودخانه کشکان شده اند.

مرگ آبزیان پلدختر

امام جمعه پلدختر با بیان اینکه پیشگیری بهتر از درمان است افزود:مسئولان در خصوص کم آبی و خشک شدن کشکان در تابستان از قبل باید برنامه ریزی های لازم را انجام دهند تا این طور بحران هایی بوجود نیاید.

حجت الاسلام محمد سوری بیان کرد:با توجه به اینکه کشاورزی تنها منبع درآمدی مردم پلدختر است نیاز در این خصوص چاره اندیشی فوری شود.

قدرت اله ترابی نژاد در جمع معترضین با بیان اینکه از سال های گذشته نسبت به خشکسالی و کم آبی به کشاورزان هشدار های لازم داده شده است افزود:حدود700موتور تلمبه غیرمجاز آب کشکان را برداشت می کنند که این خود عامل مهمی در ایجاد معضل کم آبی این رودخانه است.

وی بیان کرد:توسعه بی رویه باغات انجیر،برنج کاری در ویسیان و برداشت های بی رویه غیرمجاز از آب باعث شده تا بیش از 96درصد آب کشکان کم شود.

فرماندار پلدختر تصریح کرد:در دوشنبه آینده جلسه ای با استاندار و مسئولان ذی ربط در این خصوص در استانداری برگزار خواهد شد هر چند مستندات لازم خشکی آب کشکان و مرگ آبزیان را از طریق ایمیل برای شخص استاندار ارسال کرده ایم.

وی یاد آور شد: بحث خشک شدن رودخانه کشکان فراتر از تصمیم‌گیری مسئولان شهرستانی است و در این باره عزم دیگر مسئولان استانی و کشوری را می‌طلبد.

درویش جودکی از کشاورزان پلدختر با انتقاد از اینکه کشاورزی در پلدختر در معرض نابودی قرار گرفته است اظهار داشت:10هکتار زمین کشاورزی دارم که حدود10نفر هم کارگر از این راه معیشت آنها تامین می شود .

مرگ آبزیان پلدختر

وی عنوان کرد:خشکی رودخانه کشکان باعث شده تا به کارگرها بگویم بعد از یک ماه که کار آماده سازی ،شخم زمین و تخم پاشی انجام داده ام که دیگر سر کار نیایند.

وی تصریح کرد:الان بیشتر کشاورزان مجبور هستند از طریق موتور تلمبه ،فاضلاب شهری را پمپاژ کنند و مزارع کشاورزی خود را از قبیل گوجه،بادمجان وخیار از این طریق آبیاری کنند.

وی عنوان کرد:امیدواریم مجمع نمایندگان استان لرستان در این خصوص با احضار وزرای نیرو وجهادکشاورزی علت خشکی آب کشکان و راهکار برون رفت از این بحران را بررسی کنند تا مشکلات کشاورزان رفع شود.

انتهای پیام/

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 1
شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۸
0
0
دزدم لحاف برد شبان گاو پس نداد-قابل توجه ....محبوب شهرمان که پیگیر مسایل جهانی است

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: