اخبارجديد
پربیننده ترین
گزارشی از رکود این روزهای انجمن ادبی کوهدشت؛

انجمن ادبی شهرستان کوهدشت با وجود اینکه یکی از انجمن های شناخته شده است؛ اما در چهارشنبه های این انجمن تنها  به شعرخوانی قناعت می شود.

کد خبر: ۱۳۸۷۳
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۴

به گزارش بیان روز به نقل آسوبان، انجمن های ادبی از گذشته تا به امروز همواره مکانی برای پرورش و گسترش ادبیات به لایه های جامعه و به خصوص به جوانان بوده است.

در آن روزگاران جمع های ادبی بیش تر در منازل شخصی شاعران و ادبیان برگزار می شد و در خانه های شاعرانی چون ملک الشعرای بهار و  شهریار همواره به روی ادبیات و علاقه مندان ادبیات باز بوده است.

در کنار جمع های ادبی شخصی می توان از مجمع ادبی تبریز  که در سال 1301 توسط میرزامحمدعلی خان تربیت، تأسیس شد به عنوان اولین جمع ادبی رسمی در ایران یاد کرد. این انجمن در کنار هم اندیشی های شاعرانه ای که داشت؛ نشریه ای ماهانه به نام گنجینه معارف را هم منتشر می کرد.

 شاعرانی که غزلواره ها و شعرهایشان همواره زبانزد بوده است

در این بین انجمن ادبی شهرستان کوهدشت، یکی از فعال ترین انجمن های ادبی لرستان بوده که شاعران مطرحی را به جامعه ی ادبی استان لرستان و حتا کشور شناسانده است؛ شاعرانی که غزلواره ها و شعرهایشان همواره زبانزد بوده است.

در کنار رونق انجمن ادبی شهرستان کوهدشت که شاعرانی را تربیت کرده و همواره به عنوان مأمنی برای شاعران و ادبیات مطرح بوده؛ این روزها اما انجمن ادبی این شهرستان با رکود روبرو است؛ رکوردی که صندلی های خالی دارد و شاعرانی که دیگر از انجمن استقبال نمی کنند.

شعر کوهدشت

انجمن‌ ادبی شهرستان کوهدشت مدت ها است که از حوزه کارگاهی خود دور شده؛ علاوه بر این نبود کتابخانه‌های تخصصی ادبیات، نبود مدرسان و کارشناسان حوزه ادبیات برای برگزاری دوره‌های کارگاهی و نبود بودجه کافی برای برگزاری جلسات عمومی و همایش های شعر از مشکلاتی است که انجمن با آن روبرو است و همه این ها باعث می شود تا برای انجمنی که در سال های نزدیک همواره چراغ آن روشن و غنی بوده است؛ مرثیه ای بخوانیم که آن همه غنا کجاست؟

از غنا تا رکود

شهرستان کوهدشت این روزها با وجود رکود فعالیت‌های ادبی، هنوز اما در شعر و ادبیات لرستان حرف ها برای گفتن دارد و به جرأت می توان گفت که پرچمدار ادبیات در استان لرستان را یدک می کشد و وجود شاعران، کتاب ها و شعرها خود صدق دلیلی است بر این ادعا.

یکی از شاعران شهرستان کوهدشت در همین رابطه می گوید: رکود این روزهای انجمن دلایل مختلفی دارد که از آن می توان به عدم حضور دبیران ادبیات شهرستان در انجمن ادبی اشاره کرد.

این شاعر با بیان اینکه قرار نیست در انجمن فقط شعرخوانی وجود داشته باشد؛ بلکه باید کارگاه های تخصصی هم برگزار شود؛ بیان داشت: در انجمن های ادبی دیگر شهرها بزرگان و پیشکسوتان ادبیات به انجمن های ادبی مراجعه می کنند؛ اما در انجمن ادبی شهرستان کوهدشت این افراد حضور ندارند.

وی به دغدغه های شاعران و مسائل شغلی آن ها اشاره و اظهار داشت: ان شاءالله تا مهر انجمن ادبی از رکود خود خارج خواهد شد.

شعر کوهدشت

 قله های شعر شهرستان کوهدشت، مدیون انجمن ادبی هستند

این شاعر با بیان اینکه قله های شعر شهرستان کوهدشت، مدیون انجمن ادبی هستند؛ تصریح کرد: این شاعران در همایش های ادبی و عصرشعرها با جان و دل حضور می یابند؛ اما وقتی را برای حضور در چهارشنبه های انجمن ادبی در نظر نمی گیرند.

این شاعر کوهدشتی ضمن اشاره به دوری شاعران از انجمن، بیان داشت: این شاعران دلایل شان را برای دوری از انجمن بیان کنند تا اگر هر مسئله ای هست؛ مرتفع گردد.

یکی دیگر از شاعران شهرستان کوهدشت در این رابطه می گوید: شاعری که در سال های نه چندان قبل، غزلواره لکی ای را با غنا و قدرت به ادبیات استان عرضه داشته است؛ چرا باید در زمان حاضر شعرهایش تنزل یابد؟

وی با بیان اگر کسی در کوهدشت دغدغه داشته باشد و ارزش برای شعر قائل شود از انجمن و هنر خود دوری نمی کند؛ تصریح کرد: یک هنرمند و صاحب اثر با وجود مخاطب است که زنده است و شناخته می شود.

شعر کوهدشت

این شاعر ضمن اشاره به اینکه انزوا و مشغله ها نمی تواند دلیل قانع کننده ای برای دوری از انجمن باشد؛ ادامه داد: باید هم چنان به شعر و انجمن ادبی احترام گذاشت و برای آن دل سوزاند.

وی وجود مجمع ها، محفل ها و انجمن ها را راهی برای تبادل افکار و اندیشه ها دانست و اذعان داشت: خواندن دو، سه کتاب و یا شعر نمی تواند صاحب اثر را به استقلال و دوری از مخاطب سوق دهد.

ذائقه ی مردم از طریق ماهواره ها مسموم شده است

این شاعر کوهدشتی ذائقه ی مردم از طریق ماهواره ها مسموم شده است؛ تصریح کرد: شاعران و هنرمندان در برابر مردم مدیون هستند و باید ذائقه های مردم را به راه درست بکشانند.

شعر کوهدشت

وی حضور روشنفکر را در میان مردم دانست و خاطرنشان کرد: در کنار حضور در مردم است که یک رونشفکر می تواند بر روی افکار و نظرات مردم تأثیر داشته باشد.

انجمن ادبی شهرستان کوهدشت با وجود اینکه یکی از انجمن های شناخته شده است؛ اما در چهارشنبه های این انجمن تنها  به شعرخوانی قناعت می شود و اگر هم نقدی باشد در بیشتر موارد این نقد کارساز نیست و بیش تر از نقد فنی و معنایی شعر، به نقد شخصیتی و یا عقیده شاعر روی آورده است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 2
محمدزاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۷
0
0
کوهدشت خوبه شعرخوانی دارند انجمن ادبی میرنوروز شهرستان پلدختر بکلی تعطیل شده است و کسی رسیدگی نمیکند به گوش مسئولین رسیده شود تا چاره ای اندیشیده شود
پاسخ ها
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۹
گوش مسئولین رسیده . گوششان از این حرف ها پُر است .!! هی روزگار که پلدختر چنی محروم بیه..


نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: