پربیننده ترین

غار کلماکره یکی از آثار تاریخی مهم لرستان وکشور است که  وجود گنجینه های ارزشمند در این غار باعث اهمیت آن در دنیا شده است.

کد خبر: ۱۲۷۸۴
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۵۱

به گزارش بیان روز،غار كلماكره در ارتفاع 550 متري بالا تراز سطح دشت در سمت شرقي يكي از آخرين دره هاي صخره اي كوه آهكي مله واقع شده است .   دهانه غار به سمت غرب باز شده ودر دل صخره به سوي شرق ادامه مي يابد .   دهنه هاي تقريبا دو قلوي غار در پناه پوز صخره اي شيب دار با ديدي كاملا كور قرار گرفته وبه همين دليل تا كنون دهانه هاي آن از نظر پنهان مانده است واز هر نظر مأمن بسيار مطمئني براي اختفاء وشرايط اضطراري به حساب مي آيد .

کلماکره

كلماكره از سه كلمه جداگانه كل ، ما وكره تشكيل شده است كه كل در گويش مردم لرستان نوعي حيوان حلال گوشت كوهي با شاخ هاي كماني رو به بالا ونرينه بز كوهي است .   كلمه ما با توجه به مفهوم محلي به صورت پسوند مان به معناي محل استقرار به كار برده مي شود و كره، نام درختي است مشابه درخت انجير كه در بدو ورود به اين غار با اين درخت مواجه مي شويم . به طور كلي كلماكره به معناي ماُواي كل ودرخت انجير است .عزیزاولین کاشف غار کلماکره

                                                                               اولین کاشف غار کلماکره

گويا يك شكارچي محلي سال 68 در تعقيب يك بز كوهي به اين غار رسيده وآنرا كشف كرده است . دهانه غار باستاني كلماكره حدود30 متر پايين تر از قله كوه وتقريباٌ در محل تلاقي ديواره هاي دره اي است كه در ضلع شمالي كوه وجود دارد .   غار در قسمت شرقي وبر روي ديواره اي كه از بالا تا انتهاي دره به شكلي كاملا مسطح كشيده شده است .

کلماکره

پيشاني غار 50/1 متر جلوتر از پايين دهانه بوده واين خود يكي از ويژگي هاي اين غار وموضوع پنهان ماندن آن از ديدگاه رهگذران ، شكارچيان وشبانان بوده است .کلماکره  دسترسي به فضاي داخلي غاركه از 4 تالار نسبتاٌ بزرگ تشكيل شده وبرخي وروديهاي حفره اي آن نزديك به 80 سانتي متر بوده، بسيار دشوار است .   چند آبچال كوچك و بزرگ ومملو از آب در تالارهاي دوم ، سوم وچهارم غار، ستون هاي رسوبي وآويزهاي شكوهمند تالارها كه برخي از آنها كامل شده وتا ارتفاع 15 متري قد برافراشته وبه چكيده هاي سقف غار اتصال يافته ،از جمله پديده هاي طبيعي اين مكان شگفت انگيز هستند .

اطلاعات بدست آمده از اشياء منسوب به غار كلماكره حاكي از آن است كه اين مجموعه يكي از شش گنجينه بزرگ كشف شده در جهان است .   وجود سفالهاي نئوايلامي در درون غار مي تواند مدرك معتبر در تاُييد محل اين گنجينه باشد .   مناظر ونمادهاي بسيار بديع وزيباي غار مي تواند از مواريث ارزشمند طبيعي كشور به حساب آيد وهمچنين وجود آثار وبقاياي گذشته، ارزش فرهنگي به كلماكره داده است .

بسياري از پديده هاي توصيف ناپذير وطبيعي اين مكان شگفت انگيز وآثار 2700 ساله آن به اميد گنج يابي توسط سوداگران آثار عتيقه منهدم شده است .

حوضچه هاي پر از آب، دهليزها و حفره هايي كه مكان مخفي كردن اشياء درون غار بوده ، ازجلوه هاي منحصر به فرد غار باستاني كلماكره به حساب مي آيد .

 

 

دانلود کنید

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 3
دلواپس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
0
0
ممنون از دلسوز پلدختر که به نکته خوبی اشاره کردند. برید ببینید شهرستان دره شهر برای چند تیکه گچ و آهن چه موزه ای دایر کرده . بعد ما با این گنجینه ی بزرگ که شهرت جهانی داره باید فاقد موزه باشیم و آثار باستانیمون رو تو موزه ی فلک الافلاک نمایش بدن. وبه اسم اونا تموم بشه . و پلدختر هم مثل همیشه مغفول واقع بشه.
پاسخ ها
علیرضا
| Iran, Islamic Republic of |
۰۶:۰۱ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۱
کاش مسوولین یک بار به این چیزها فکر میکردند. که اگه اینطور بود وضعیت خیلی بهتر از اینی میشد که هست.

دلسوز پلدختر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۸
0
0
سلام.چرا با وجود داشتن چنین نعمتی هیچ تندیسی مجسمه ای یا سمبلی در خود مرکز پلدختر مسئولان درست نمی کنند حیف نیست فقط در چند سطر سایت از آن حرف بزنیم.البته هرکسی اگر ساختمان اداره گردشگری و میراثمون رو ببینه در کجاست و چقدره تعجبی هم نمی کنه؟ اطلاع رسانی و تلاش ما از حفظ میراث فرهنگیمون باید خیلی بیشتر از این باشه...ببینید من کی گفتم یک سریع کوچولو و ریزه میزه همین اطراف خود شهرستان دارند سعی می کنند کلماکره رو ببرند؟

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: