اخبارشهرستان
پربیننده ترین
دبیرکل انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان:

دبیر کل انجمن روزنامه ‌نگاران مسلمان از برخوردهای دوگانه معاونت مطبوعاتی با رسانه‌ها انتقاد کرد.

کد خبر: ۱۲۰۹۹
تاریخ انتشار: یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۲۲

،به گزارش بیان روز به نقل از داناسید نظام‌الدین موسوی امروز در اولین کنفرانس خبری انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان در دوره جدید که با حضور اصحاب رسانه برگزار شد، ضمن عرض تبریک به مناسبت نزدیک شدن به ایام دهه فجر اظهار داشت: انقلاب اسلامی در شرایطی رخ داد که فضای استبداد زده هیچ حرکت جنبشی و قیامی را فارغ از دو بلوک قدرت آن زمان (سوسیالیستی و کاپیتالیستی) و به تعبیری بلوک‌های شرق و غرب بر نمی‌تابید.

دبیرکل انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان بیان داشت: در این میان انقلاب اسلامی ایران با شعار نه شرقی نه غربی، جمهوری اسلامی ، علاوه بر نفی بلوک‌های آن زمان و جنبش غیر متعهد به بلوک‌های آن، بنیان جدیدی به عنوان بحث معنویت را اضافه کرد که با انقلاب‌های کلاسیک جهان متفاوت بود. وی ادامه داد: انقلاب اسلامی اولین انقلاب پست مدرن و به نام خدا نامیده شد که طرح نوینی در حوزه اداره جامعه و نهضت‌های آزادی بخش به شمار رفت.

موسوی یادآور شد: از بدو انقلاب اسلامی این حرکت اسلامی با کارشکنی‌ها، ممانعت‌ها و سنگ اندازی‌های مختلف از جانب دولت‌های مستکبر همراه شد. وی ادامه داد: بعد از گذشت حدود 36 سال آنچه که روشن و مشخص است به رغم تمام این دشمنی‌ها، انقلاب اسلامی جلو رفته است و به رغم هزینه‌هایی که مردم و جامعه متقبل شده این انقلاب پیش رفته است.

دبیرکل انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان بیان داشت: امروز پس از این همه کش و قوس متمادی، انقلاب اسلامی ایران به تعبیر رهبر کبیر انقلاب صادر شده است و امید است با توکل به خدا در آینده شاهد رشد و تعالی روز افزون و همچنین فراگیر شدن گفتمان انقلابی استقلال طلب و آزادی‌خواه جمهوری اسلامی باشیم. وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان سابقه طولانی مدت دارد، ادامه داد: تأسیس این انجمن به سال 1376 باز می‌گردد که در آن زمان با حضور طیف گسترده‌ای از روزنامه‌نگاران انقلابی شکل گرفت و فعالیت‌های مختلف در ادوار گوناگون داشت.

امروز نیز این انجمن در هشتمین دوره خود با اکثریت رأی اعضاء و مجمع شکل گرفته و به فعالیت خود ادامه می‌دهد. موسوی بیان داشت: انجمن روزنامه نگاران مسلمان قصد دارد در زمان 3 ساله خود در دوره هشتم در حد توان خود در مسائل روز رسانه‌‌ای، صنفی، سیاسی و فرهنگی تاثیرگذار باشد. وی با اعلام اینکه هویت صنفی و سیاسی دو هویت مشخص  انجمن روزنامه نگاران مسلمان است، ابراز داشت: در بحث صنفی این انجمن برنامه‌های مختلفی را برای ارتقای سطح رسانه داشته است و متعلق به روزنامه نگاران و خبرنگاران سراسر کشور است به طوریکه از حقوق و مطالبات روزنامه نگاران در حد توان خود و در چارچوب قانون دفاع می‌کند.

وی با بیان اینکه حمایت‌های عمومی این انجمن منحصر به اعضاء نیست، ابراز داشت: بر همین اساس این انجمن حمایتهای عمومی خود را به تمام طیف‌های روزنامه نگاری اعمال می‌کند به طوری‌که در دولت‌های گذشته نیز در مقابل عدم احقاق حقوق روزنامه نگاران واکنش‌هایی نشان داده است. دبیرکل انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان در ادامه ابراز داشت: مقرر شده فراخوان جدیدی توسط انجمن روزنامه نگاران مسلمان برای عضو گیری جدید اهالی رسانه اعلام شود البته اعضا باید بدون شک دارای شرایط خاصی باشند چرا که انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان هویت مشخصی دارد که اعضا باید پایبند به آن باشند.

وی با اعلام اینکه هویت سیاسی و فرهنگی از جمله ضروریات است، ابراز داشت: این هویت باید در دنیای امروز مورد توجه قرار گیرد چرا که امروزه رسانه‌ها ابزاری هستند که می‌توانند مسئولیت اجتماعی و سیاسی بر عهده بگیرند و در جهت تعامل انسانیت و بشریت و همچنین افزایش سطح رفاه و بسترهای بالفعل شدن ظرفیت‌های انسانی در جهان حرکت کنند. موسوی در ادامه از وجود رسانه‌هایی که در مسیر افول و انحطاط بشریت و ارزش‌های اسلامی حرکت می‌کنند ابراز تاسف کرد و بیان داشت: ما معتقدیم باید از تمام ابزارها و رسانه‌ها استفاده شود.

وی گفت: انجمن روزنامه نگاران مسلمان خود را موظف می‌داند در این مسیر حرکت کند و در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و فکری اعلام نظر داشته باشد. دبیرکل انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان در ادامه با اشاره به اتفاقاتی که در ایام اخیر رخ داده و با تاکید بر ضرورت اعلام نظر انجمن روزنامه نگاران در این‌باره اظهارداشت: مسئله پیش آمده در خصوص انعکاس کاریکاتوری درباره پیامبر اعظم (ص) در نشریه فرانسوی و نهایتاً حادثه تروریستی و انحرافات در سطح جهان است که البته انجمن روزنامه نگاران مسلمان بیانیه‌ای  در این باره صادر کرده است.

موسوی با انتقاد از وجود نگاه‌های سطحی در خصوص این پدیده در داخل کشور اظهار داشت: ترور یک سری روزنامه نگار از جانب همه محکوم است به طوریکه همه حرکت تروریستی به خصوص ترور کور که در آن افراد بیگناه را محکوم می‌کند بر همین اساس دولت ایران فارغ از اینکه چه سوء استفاده‌هایی از این امر شود آن را محکوم کرد.

وی اضافه کرد: اما مسئله دیگر آن است که آیا کشته شدن این افراد و محکوم شدن این ترور به معنی این است که اقدام آن نشریه هتاک درست بوده است؟ در جواب باید گفت خیر، اهانت به مقدسات بیش از یک میلیارد و 700 میلیون انسان در این میان صورت گرفته است.

وی متذکر شد: چرا کشورهای غربی اصرار دارند کاریکاتور پیامبر اکرم (ص) را بکشند، بر اساست برداشت از این ماجرا فکر می‌کنیم پشت صحنه ماجرای کشیدن کاریکاتور و حرکت تروریستی یکی است. دبیرکل انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان گفت: در این میان حرکتی شکل گرفت که اسلام به عنوان یک دین خشن و مخالف آزادی خواهی رخ بنمایاند.

جنایتکار ترین آدم روی زمین (نتانیاهو) به عنوان خط مقدم مبارزه با تروریسم قرار گرفت این در حالی است که در حرکتهای اخیر رژیم صهیونیستی 1200 زن و بچه و کودک و نوزاد توسط این رژیم کشته شدند و حالا نتانیاهو در صف مقابله با تروریست قرار گرفته است. وی بیان داشت: بر همین اساس اسلام ستیزی در قالب کاریکاتور و اسلام هراسی در قالب کاریکاتور شکل گرفت. موسوی متذکر شد: ما معتقد هستیم ترور اعتقادی به اندازه ترور فیزیکی محکوم است و آنها به دنبال اسلام هراسی هستند.

انتقاد از برخوردهای دوگانه معاونت مطبوعاتی در برابر رسانه‌ها دبیر کل انجمن روزنامه ‌نگاران مسلمان در ادامه سخنان خود با انتقاد از برخورد دوگانه هیأت نظارت بر مطبوعات، ابراز داشت: هم‌اکنون شاهد برخورد دوگانه هیأت نظارت بر مطبوعات در خصوص تخلفات رسانه‌ای هستیم.

وی تصریح کرد: نگاه‌‌های مختلفی در خصوص تیتر روزنامه وطن امروز وجود داشت اما درست زمانیکه مسئولان دولتی از جمله رئیس جمهور نسبت به توطئه عربستان هشدار می‌دادند، نباید پرونده وطن امروز به دادگاه ارسال می‌شد. به گفته وی، در این میان سایت منتسب به معاونت مطبوعاتی ارشاد به سپاه تهمت‌های غیر قابل اثبات می‌زند و فقط تذکر می‌گیرد.

موسوی همچنین ضمن تقدیر از اقدام دستگاه قضا در مسئله محمدرضا رحیمی ، گفت: برخی از روزنامه‌ها از معاون مطبوعاتی ارشاد در دولت قبل حق‌السکوت می‌گرفتند تا علیه رحیمی چیزی ننویسند و انعکاس ندهند این در حالی است که جریان اصولگرا مقابل آن ایستاد. وی متذکر شد: هنوز یادمان هست که چه کسانی تا آخرین لحظه از کرباسچی که در دادگاه محکوم شده بود، دفاع و حمایت کردند.

دبیر کل انجمن روزنامه ‌نگاران مسلمان در ادامه سخنان خود با بیان اینکه پشت صحنه کاریکاتور و عملیات تروریستی در فرانسه یکی است، بیان داشت: نامه مقام معظم رهبری و پیام ایشان به جوانان آمریکای شمالی مانند پیام رهبر کبیر انقلاب اسلامی به گورباچف بود چرا که این امر نیز یک دعوت است. 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: