اخبارجديد
پربیننده ترین

فرماندار پلدختر گفت:دستگاههای اجرایی شهرستان پلدختر درزمان اجرای پروژه های عمرانی بایستی به حفاظت از محیط زیست و طبیعت توجه لازم را داشته باشند.

کد خبر: ۱۱۱۶۴
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۵۸

به گزارش بیان روز،

قدرت اله ترابی نژاد در جلسه شورای حفاظت از منابع آبی شهرستان پلدختر افزود:کشور در وضعیت بحرانی از لحاظ آب مواجه است و رعایت الگوی مصرف بر همگان لازم و ضروری است.

وی بیان کرد:اگر سری به راه آهن لرستان به ایستگاه سنگر و بیشه بزنید متوجه این مسئله می شوید که در 80سال گذشته که این پروژه با شیب های متعدد که احداث شده بلا فاصله دست اندرکاران باسنگ چینی و خشک چینی و فعالیت های آبخیز داری زخم طبیعت را ترمیم کردند.

وی با اشاره به مشکلات مسدود شدن آزادراه خرم زال در زمان بارندگی ادامه داد:بدلیل اینکه ترانشه های آزادراه خرم زال حفاظ ندارند در زمان بارندگی و لغزش زمین شاهد مسدود شدن جاده هستیم.

وی با بیان اینکه آلودگی منابع آبی باعث نابودی آبزیان و ماهی ها می شود عنوان کرد:در زمان بارندگی بعلت عدم رعایت اصول حفاظتی از محیط زیست بر اثر عملیات عمرانی ،آب رودخانه گل آلود می شود و این آلودگی باعث از بین رفتن آبزیان و ماهی ها می شود .

فرماندار تاکید کرد:اگر به منابع آبی موجود توجه نکنیم در آینده برای تامین آب شرب هم با مشکل مواجه می شویم.

ترابی نژاد در ادامه با اشاره به اینکه  آبیاری غرقابی  در بخش کشاورزی به صرفه نیست تصریح کرد:کشاورزان می توانند با گرفتن تسهیلات از جهادکشاورزی سیستم آبیاری تحت فشار را در مزارع خود راه اندازی کنند.

وی تاکید کرد:جهادکشاورزی و امور آب بایستی بستر مناسب را برای اجرای آبیاری قطره ای در شهرستان فراهم کنند  تا از این طریق از منابع آب زیرزمینی ،آب چاهها وپمپاژها محافظت شود.

مهری مدیر امور آب شهرستان پلدختر در این جلسه با اشاره به وضعیت بحرانی آب در کشور افزود:متاسفانه میزان هدر رفت آب در کشور 30در صد است که این مسئله علاوه بر خشک سالی ها می تواند در آینده برای کشور مشکل ساز باشد.

وی با اشاره به مصرف 1میایردو500میلیونی مترمکعب آب در لرستان بیان کرد:در شهرستان پلدختر با وجود 5رودخانه دائمی،میزان 500میلیون متر مکعب آب توسط 1500پمپ مجاز و 1200پمپ غیرمجاز استفاده می شود.

وی تاکید کرد:در بخش کشاورزی بایستی از کاشت ارقامی (ذرت و صیفی جات )که آب زیادی را مصرف می کنند جلوگیری کرد .

*علی صفر مرادی

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: